Потенциална сделка между Starlink на Илон Мъск и националната космическа агенция на Италия предизвиква загриженост в страната за рискове за сигурността, но лидерът на агенцията се опита да потуши страховете, съобщава в петък The Washington Times.

В четвъртък ръководителят на италианската космическа агенция Теодоро Валенте увери, че всяка сделка със Starlink ще бъде безопасна. Той добави, че страховете относно сигурността на данните са неуместни, като посочи, че сделката със Starlink ще включва отделяне на национално притежавано устройство за сигурност.

"Не трябва да има потенциални рискове за сигурността, в случай че италианското правителство реши да използва Starlink, каза говорител на ASI пред The ​​Washington Times. Тази ситуация ще бъде гарантирана от решаващия фактор, че всички елементи за сигурност ще бъдат национална собственост, както е посочено и от други експерти."

Мелони отрича да е водила разговори с Мъск за осигуряване на телекомуникационни услуги

Мелони отрича да е водила разговори с Мъск за осигуряване на телекомуникационни услуги

Италия е изправена пред дилема как да защити своите чувствителни комуникации

Припомняме, че италианският премиер Джорджа Мелони на 9 януари отрече да е обсъждала с Мъск потенциална сделка за използване на неговата Starlink за осигуряване на сигурни комуникации за военните.

Мелони, която е в добри отношения с Мъск, отбеляза, че националният интерес е единствената призма, през която тя преценява договорите с компании като SpaceX. По думите ѝ тя не е повлияна от приятелства или политически възгледи.

Струващият 1,5 милиарда евро и разпределен в продължение на пет години проект, беше остро критикуван от опозиционните партии, които се съмняват дали обработката на такива комуникации трябва да бъде поверена на компания на Мъск.

Мелони поясни, че въпросът се проучва. Италианският премиер запита дали проблемът е с частната компания SpaceX, или с политическите идеи на Илон Мъск.

Италия е изправена пред дилема как да защити своите чувствителни комуникации, като избира между две неоптимални решения.

Италия цени високо използването на космическата телекомуникационна система на Мъск за осигуряване на сигурни комуникации между правителството, италианските дипломати и служители на отбраната, работещи в чувствителни зони в Средиземно море.

Многоорбиталната решетка, състояща се от повече от 280 спътника, има за цел да осигури криптиран гръбнак за правителствата и публичните агенции на ЕС. Тя обаче е изправена пред преразходи, проблеми с финансирането и не се очаква пълно пускане преди края на 2030 г.

Италия води напреднали преговори със SpaceX за осигуряване на телекомуникационни услуги

Италия води напреднали преговори със SpaceX за осигуряване на телекомуникационни услуги

Премиерът е в много близки отношения с Илон Мъск