Украйна твърди, че разполага с доказателства, че Русия е изстреляла усъвършенствана хиперзвукова ракета "Циркон"- такава, която според експерти е почти невъзможно да бъде свалена - за първи път в почти 2-годишната война, съобщава Си Ен Ен.
Управляваният от правителството Киевски научноизследователски институт за съдебна експертиза заяви в публикация в Telegram, че откритите отломки след атаката на 7 февруари срещу украинската столица сочат използването на хиперзвукова крилата ракета "Циркон" от руската армия.
"Маркировките върху частите и фрагментите, идентификацията на компонентите и частите и характеристиките на съответния тип оръжие" сочат първото използване на "Циркон" в битка, каза институтът, който е част от Министерството на правосъдието на Украйна.
Украинските власти съобщиха, че четирима души са били убити и 38 други са ранени в Киев по време на атаките на 7 февруари, но няма жертви, приписани директно на предполагаемата ракета "Циркон".
Не се споменава и платформата за изстрелване на ракетата, въпреки че предишни съобщения в руски държавни медии казват, че тя е била разположена на военен кораб.
Експертите казват, че "Циркон", ако отговаря на това, което руското правителство казва за нея е уникално оръжие, коментира Си Ен Ен.
Нейната хиперзвукова скорост я прави неуязвима дори за най-добрите западни системи за противоракетна отбрана, като Patriot, според базирания в Съединените щати Алианс за застъпничество за противоракетна отбрана (MDAA).
Алиансът казва, че скоростта му е определена на 8 Маха, или почти 9900 километра в час. Като хиперзвукова се определя всяка скорост над 5 Маха.
"Ако тази информация е точна, ракетата "Циркон" ще бъде най-бързата в света, което ще направи почти невъзможна защитата срещу нея само поради нейната скорост", казва Алиансът на уебсайта си.
Сайтът също така посочва плазмения облак на ракетата като друга "ценна" характеристика.
"По време на полет ракетата е изцяло покрита от плазмен облак, който поглъща всякакви радиочестотни лъчи и прави ракетата невидима за радарите. Това позволява на ракетата да остане незабелязана по пътя си към целта", се казва в съобщението.
В допълнение, MDAA казва, че "Циркон" е "маневрираща противокорабна хиперзвукова крилата ракета" с обсег някъде между 500 и 1000 километра.
Когато руската военноморска фрегата "Адмирал Горшков" тръгна на бойна мисия миналия януари, лидерът Владимир Путин се похвали с ракетите "Циркон", които корабът носи.
"(Тази ракета) няма аналог в никоя страна по света", каза Путин, според информация на ТАСС. "Сигурен съм, че такова мощно оръжие надеждно ще защити Русия от потенциални външни заплахи и ще помогне за гарантирането на националните интереси на нашата страна", добави той.
Ако Русия е решила да използва новото оръжие в конфликта, това може да означава проблеми за украинската противовъздушна отбрана, която вече се напряга да отблъсне въздушните атаки на Москва.
Например при тази атака от 7 февруари, в която се твърди, че е използван "Циркон", три балистични ракети "Искандер" и четири крилати ракети Х-22, изстреляни от руските сили, са избегнали опитите да бъдат свалени, показват данни от военновъздушните сили на Украйна.
Въпреки че противовъздушната отбрана е сваляла ракети "Искандер" в миналото, се смята, че Украйна не е успяла да прихване нито една Х-22 за почти две години война. Говорейки през декември, говорителят на украинските военновъздушни сили Юрий Игнат каза, че Русия е изстреляла почти 300 ракети Х-22 досега във войната.
Противовъздушната отбрана на Украйна постигна известен успех по време на атаката на 7 февруари, като свали 26 от 29 крилати ракети тип Х-101, Х-555 и Х-55, трите крилати ракети "Калибър" и 15 от 20 дрона "Шахед", изстреляни от Русия. Тези ракети са по-стара технология от "Зиркон".
Въпреки това анализаторите предупреждават да не се преувеличава въздействието, което използването на ‚Циркон" може да има върху войната като цяло.