Украйна е готова да обсъди облекчаване на санкциите срещу Русия като част от евентуално мирно споразумение, но само ако това гарантира справедливост и сигурност за страната, заяви Владислав Власюк, комисарят на украинския президент по политиката на санкции, пред "Политико".

В интервюто си Власюк подчерта, че санкциите не са просто наказателна мярка, а средство за принуждаване на Москва да прекрати агресията си. Въпреки че някои държави може в бъдеще да възобновят икономическите си отношения с Русия, Киев настоява, че това трябва да се случи само при правилните условия.

Връщането на страни, които правят бизнес с Русия по един или друг начин, е просто "въпрос на време", но трябва да стане при правилните условия, отбеляза Власюк.

В момента, заяви висшият служител, е "преждевременно да се говори за товакои санкции трябва да бъдат отменени като част от каквито и да било сделки. Ние просто искаме в този момент да сме сигурни, че първо Русия ще направи значителни стъпки в тази посока, след което ще се появи дискусия за премахване на санкциите.

"Вече видяхме, че руснаците се опитват да задават някои въпроси за това дали тези санкции трябва да бъдат премахнати, поне някои от тях, което ни дава по-добро разбиране кои санкции са най-болезнени", продължи Власюк. "Винаги е добре да знаем кое е най-болезненото и трябва да използваме този лост разумно."

Според него руската икономика е в тежко състояние заради загубата на милиарди долари от продажбите на петрол и газ, западните търговски ограничения и изтичането на капитали и квалифицирана работна ръка. Въпреки това, Власюк не изключи възможността Европа в бъдеще да поднови енергийния си внос от Русия, ако войната приключи и Москва възприеме "нормална политика" спрямо съседите си.

Междувременно президентът на Украйна Володимир Зеленски публично подписа предложеното прекратяване на огъня, но предупреди, че Путин не се интересува от мир и призова за по-строги икономически мерки, за да принуди Русия да отстъпи.

"Трябва да се приложат санкции - такива, които ще работят", заяви Зеленски в четвъртък на 13 март. "Ще продължим да работим с нашите американски и европейски партньори и с всички по света, които искат мир, за да принудим Русия да прекрати тази война."

На този фон президентът на САЩ Доналд Тръмп засилва преговорите с Москва с цел приключване на войната. Белият дом потвърди, че специалният пратеник Стив Виткоф е провел директни разговори с Путин. Тръмп обеща да прекрати помощта за Украйна и да наложи нови санкции и мита на Русия, ако тя не сключи споразумение.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте също допусна, че при определени условия може да се стигне до нормализиране на отношенията със Русия, но подчерта, че това ще бъде дълъг и сложен процес.

Русия иска гаранции, че НАТО няма да приеме Украйна

Русия иска гаранции, че НАТО няма да приеме Украйна

Като част от възможно споразумение