Унгария инициира преразглеждането на споразумението за асоцииране на Украйна с Европейски съюз заради новия закон за образованието, приет от властите в Киев. Това обяви външният министър на Унгария Петер Сиярто на среща с представители на унгарската диаспора в украинския град Ужгород, съобщават унгарски медии.

Както отбелязал министърът, законът нарушава принципите на Споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС, тъй като лишава националните малцинства от правото да учат на родния си език. Това ще доведе до влошаване на положението на унгарците и другите етнически малцинства, живеещи в Украйна, подчертал Сиярто.

Порошенко допуска промени в закона "За образованието"

Порошенко допуска промени в закона "За образованието"

Новият закон за образованието не трябва да отделя Украйна от Европа

"Неприемливо е, че край границите на ЕС в XXI век се закриват училища заради преподаване на национални езици", добави унгарският първи дипломат, като изрази увереност, че единственият начин да се повлияе на ситуацията е да се засили международният натиск върху Киев.

Сиярто припомнил, че Унгария винаги е подкрепяла Украйна по стратегически въпроси. Той изразил надежда, че Киев ще направи промени в закона за образованието.

Законът за образованието значително намалява възможността за учене на езиците на националните малцинства в Украйна.

Унгарските и румънските власти настояха, че законът нарушава правата на националните малцинства в Украйна. В Будапеща определиха действията на Киев като "удар в гръб" и обещаха да блокират възможността за присъединяване на Украйна към Европейския съюз.

Споразумението за асоцииране и зона за свободна търговия между Украйна и Европейския съюз беше подписано през юни 2014 г. От 1 януари миналата година влязоха в сила почти всички разпоредби относно зоната за свободна търговия.

От септември 2017 г. започнаха да действат разпоредбите, свързани със сътрудничеството в областта на отбраната, предотвратяването на конфликти, данъчното облагане, държавните финанси, борбата с тероризма, миграцията и граничния контрол.

Български евродепутати искат отмяна на закона за образованието в Украйна

Български евродепутати искат отмяна на закона за образованието в Украйна

Заради инициативата делегация на ЕП ще постави въпроса в Киев