Лявоцентристкото правителство на Швеция, водено от социалдемократите, изглежда има минимално предимство на парламентарните избори, проведени в неделя.
Това показа екзитпол, цитиран от Politico.
Лявоцентристкият блок от социалдемократи, лявата партия, центристката партия и зелените си е осигурил 176 места в 349-местния парламент. Четирипартийната дясна група - включително Шведските демократи - е спечелила 173 места.
Ако този резултат бъде потвърден от предварителните резултати, очаквани по-късно в неделя, лидерът на социалдемократите Магдалена Андершон ще продължи да бъде министър-председател.
В момента тече преброяването на гласовете, след като избирателните секции затвориха в 20 часа местно време.
В предизборната си кампания социалдемократите обещаха подобряване на ефективността на социалната държава, повече възобновяеми енергийни източници и борба с престъпността.
Основният съперник на социалдемократите - консервативната Умерена коалиционна партия с лидер Улф Кристершон, обещават намаляване на данъците, по-добро образование, повече ядрена енергия и по-резултатно справяне с престъпните банди.
В бъдещия парламент за съставянето на парламент социалдемократите на Андершон ще разчитат на подкрепата на Партията на зелените, на бившите комунисти от Лявата партия и на Партията на центъра.
Последните две политически сили обаче имат сериозни разногласия помежду си и не искат да влизат в пряко сътрудничество.
Традиционната десница в лицето на Умерената коалиционна партия е готова да управлява заедно с "Либералите", Християндемократическата партия и дори с косвената подкрепа на крайнодясната формация "Шведски демократи".
Партиите трябва да получат най-малко 4 процента от подадените гласове, за да влязат в 349-местния еднокамарен парламент - Риксдаг. Изборната система е пропорционална.
Бъдещият министър-председател ще трябва да завърши процеса по съвместното членство в НАТО на Швеция и съседната ѝ Финландия.
След нахлуването на Русия в Украйна крайната десница, а след това и социалдемократите, които в миналото бяха против членство в НАТО, промениха позицията си.
Така в средата на май стана възможно подаването на заявка за членство. Тази тема дълго време бе разделителна линия в Швеция, но днес по нея има широк консенсус. Против са единствено Партията на зелените и бившите комунисти, които днес са част от Лявата партия.
graff-laskaris
на 12.09.2022 в 00:51:23 #1Този номер с уж крехката преднина е стар изтъркан номер.