В Австралия стартира най-голямото в историята ѝ военно учение Talisman Sabre, в което в продължение на три седмици ще участват над 35 хиляди военнослужещи от 19 държави, съобщи Министерството на отбраната в Канбера. Очаква се мащабите на учението да привлекат вниманието на китайски разузнавателни кораби, както е ставало при предишни издания, предава Асошиейтед прес.

Talisman Sabre се провежда на всеки две години от 2005 г. насам като съвместно учение между Австралия и САЩ. В тазгодишната му версия се включват още Канада, Фиджи, Франция, Германия, Индия, Индонезия, Япония, Нидерландия, Нова Зеландия, Норвегия, Папуа Нова Гвинея, Филипините, Южна Корея, Сингапур, Тайланд, Тонга и Обединеното кралство. Малайзия и Виетнам присъстват като наблюдатели.

Ученията ще се проведат и в Папуа Нова Гвинея — за първи път дейности по Talisman Sabre ще се състоят и извън територията на Австралия.

Министърът на отбранителната индустрия Пат Конрой заяви, че Китай най-вероятно ще изпрати свои кораби за наблюдение, както е правил и през последните четири издания на учението.

"Китайската армия наблюдава Talisman Sabre от 2017 г. Би било много необичайно, ако този път не го направят", каза Конрой пред Australian Broadcasting Corporation. "Ще следим техните действия и ще адаптираме нашите съответно."

Официалният старт на учението беше даден в неделя с церемония в Сидни, на която присъстваха заместник-командващият на Тихоокеанската армия на САЩ генерал-лейтенант Джей Би Вауъл и ръководителят на съвместните операции на Австралия вицеадмирал Джъстин Джоунс.

Учението се провежда в момент на дипломатическа активност — премиерът на Австралия Антъни Албанезе започна шестдневно посещение в Китай. Във вторник той ще проведе четвъртата си среща лице в лице с президента Си Дзинпин в Пекин. Албанезе уточни, че китайското наблюдение на учението не е въпрос, който ще повдигне в разговорите с китайския лидер.

"Това не е нещо необичайно. Случвало се е и преди. Аз ще продължа да отстоявам националния интерес на Австралия, както винаги", заяви Албанезе в Шанхай.

Премиерът подчерта, че докато е посещавал САЩ пет пъти като министър-председател, пътуванията му до Китай са били само две. Въпреки това Албанезе е критикуван в Австралия, че досега не е успял да си осигури лична среща с Доналд Тръмп.

Австралия отговори на Пентагона за Тайван: Не се обсъждат хипотетични сценарии

Австралия отговори на Пентагона за Тайван: Не се обсъждат хипотетични сценарии

Канбера няма да изпраща войски предварително в никакъв конфликт