Украинските служби за сигурност обявиха, че са задържали мъж, който е бил вербуван от Беларус, за да извърши атака в украинската столица Киев, разкриват полски медии.

Службата за сигурност на Украйна (СБУ) заяви в изявление, че въпросното лице е жител на Киев и е било вербувано от една от белоруските държавни агенции, уточни полската държавна информационна агенция (ПАП).

Според СБУ мъжът е планирал атака в украинската столица. За целта е закупил автомобил, но и запалими вещества и пиротехнически материали, съобщиха служители по сигурността.

 Полша арестува пореден руски шпионин

Полша арестува пореден руски шпионин

При обиск в дома му са събрани множество доказателства...

Заподозреният е арестуван при опит за подпалване на автомобил извън сградата на базирана в Киев неправителствена организация.

СБУ заяви, че той също е извършил актове на сплашване срещу полски журналисти и чужди граждани, като писане на заплашителни и провокативни лозунги върху сгради в Киев и организиране на фалшиви заплахи за бомби.

Мъжът е събирал и информация за украинските военни, добави Службата за сигурност на Украйна.

Задържаният е участвал и в протести срещу чужди посолства в Киев.

В Швейцария осъдиха руски шпионин

В Швейцария осъдиха руски шпионин

Следил с дрон свои сънародници, неудобни за Кремъл...

"Предварителните данни показват, че действията на враждебния агент са били насочени към дестабилизиране на вътрешнополитическата ситуация в Украйна и дискредитиране на страната ни в очите на страните от Европейския съюз и гражданите на Беларус", се казва в изявлението на СБУ.

От агенцията уточняват, че задържаният шпионин е получавал и заплащане от чужбина по своята банкова сметка.