Либерално-консервативният кандидат Бронислав Коморовски спечели президентските избори в Полша. Той се наложи над Ярослав Качински - брат на трагично загиналия бивш държавен глава. Какво означава полският избор?, коментира "Дойче веле".
Коморовски и неговата либерално-консервативна партия "Гражданска платформа" символизират проевропейския избор на Полша, който е ориентиран към бъдещето. Нещо повече: той олицетворява един политически стил, залагащ на диалога и компромиса.
Загубилият кандидат Ярослав Качински обаче също постигна забележителен успех. 47% от подадените гласове представлява политически капитал, върху който неговата национално-консервативна партия "Право и Справедливост" може да надгражда за бъдещите парламентарни избори през 2011 година.
Една страна - два лагера
На вчерашните избори победата на Коморовски всъщност беше изкована от избирателите на левицата, на които изненадващият ляво-популистки завой на Качински от последните дни очевидно не се е сторил убедителен. Дори похвалите за социалната политика по времената на комунизма не му помогнаха да спечели техните гласове. Две трети от левите избиратели са поставили своето кръстче в изборната бюлетина срещу името на Коморовски.
Близките резултати на двамата кандидати сочат обаче, че Полша е политически разединена. Избирателите на Коморовски са предимно млади, добре образовани градски жители, докато мнозинството от по-възрастните и по-слабо образованите жители на селата са отдали предпочитанията си на Качински. Все пак изборният резултат на Качински не допуска да се говори за поражение. Като шеф на най-голямата опозиционна партия, той още дълго ще бъде сериозна алтернатива на либерално-консервативния лагер на министър-председателя Доналд Туск и бъдещия президент Бронислав Коморовски.
Ерата "Качински" не е приключила
Добрият резултат на Качински е също така предупреждение за сегашните управляващи във Вършава. Ако те толерират корупцията, ако допуснат растяща безработица или социална студенина в обществото, пътят към връщането на Ярослав Качински на власт ще бъде съвсем кратък. Ако той спечели парламентарните избори и получи мандат като министър-председател, Полша ще се люшне назад към времената на излишните вътрешно- и външнополитически конфронтации.
Затова изборът на Коморовски е добър не само за Полша, а и за цяла Европа, включително и за тъй деликатните германо-полски взаимоотношения. Външнополитическият опит, добрите контакти на европейско равнище и откритият и симпатичен нрав на бъдещия държавен глава ще превърнат Полша в стабилна опора на европейската политика. А това дава надежда за успех на бъдещото полско председателство на ЕС през 2011 година.
Crusader
на 07.07.2010 в 13:23:00 #4А какво по-позитивно в национален интерес за поляците от това да водят анти-руска и про-американска политика? Ако им прочетеш историята няма да видиш нищо лошо от страна на америка към тях, за разлика от руска страна. А анти-европейска политика не са водили, просто отстояваха мястото си в Европа. Все едно да кажеш, че протестите за затварянето на АЕЦ Козлодуй са анти-европейска политика. Обясни точно в какво са фалшифицирали историята? Това само руснаците го правят.
dgapi
на 06.07.2010 в 18:07:25 #3не си прав при братята качински се водеше една чиста проамериканска политика ,анти руска и почти толкова анти европейска ,националистическа пропаганда обърната на изкривяването на историята ,като тази в балтийските страни но това е същноста на проамериканската политика която вади кестените от жарта с чужди ръце
Crusader
на 06.07.2010 в 14:07:50 #2Е "Дойче Веле" оставаше и да не подкрепи Коморовски, който ще им лиже и техните и на Брюксел гъзове. Братята Качински отстояваха винаги националният интерес и това разбира се на немците не се харесваше. Сега се радват, че това вече няма да е така и пишат подобни тъпи статии. Само не разбира за какво в този сайт се публикуват тези статии, изразяващи немският интерес.
RVM
на 06.07.2010 в 10:10:15 #1Избирателите на Коморовски са предимно млади, добре образовани градски жители, докато мнозинството от по-възрастните и по-слабо образованите жители на селата са отдали предпочитанията си на Качински. явно не само в Бг бабките ходят да гласуват винаги за едни и същи.