Руски съд осъди на 13 години и половина затвор 20-годишния Никита Журавел, който изгори Корана във Волгоград през 2023 г. и за това беше осъден на затвор в Чечня, а след това допълнително обвинен в държавна измяна, съобщава Би Би Си.
Според руските агенции съдът във Волгоград осъди Журавел на 13,5 години затвор с максимална сигурност. Делото се проведе при закрити врати.
Според обвинителния акт, чиято автентичност не може да бъде проверена, през март 2023 г. Никита Журавел самостоятелно се е свързал с представител на Службата за сигурност на Украйна в месинджър и е предложил сътрудничество, след което е изпратил на този човек видеозапис на влак, превозващ руска военни техника и военна авиация, както и данни за движение на автомобил на една от военните части.
След ареста му за изгаряне на Корана, Журавел е прехвърлен в Чечня, където бе бит демонстративно от сина на Рамзан Кадиров в следствения арест. След това, след присъдата в Чечня, той е транспортиран обратно във Волгоград, където е обвинен в държавна измяна.
Припомняме, че 20-годишният Журавел беше задържан през май 2023 г. по силата на закон срещу обидата на чувствата на вярващите, след като изгори копие на Корана пред джамия в руския град Волгоград, на 800 км от Грозни.
Руските следователи прехвърлиха делото му в Чечня. Разследващият комитет, който се занимава с тежки престъпления, каза, че това е направено, защото са получени много съобщения от жители на Чечня с искане да бъдат посочени като пострадали страни.
Рамзан Кадиров, лидерът на Чеченската република, и неговите командири, включително генерал Апти Алаудинов, играят ключова роля във войната в Украйна, предоставяйки специализирани подразделения и ресурси на руските въоръжени сили. Кадиров изпраща значителен брой чеченски бойци на фронта, като твърди, че Чечения е изпълнила задачите, поставени от Кремъл, за да избегне мобилизацията. Апти Алаудинов ръководи подразделението на специалните сили "Ахмат", което активно участва в бойните действия и е интегрирано в руската армия, включително в Курска област.
За да подсигури подкрепата на Кадиров и чеченските лидери, Кремъл предоставя значителни отстъпки. Чечения получава автономия в управлението си и щедро финансиране от Москва, включително за развитие на региона и за поддържане на силите за сигурност. Лидери като Кадиров и Алаудинов получават високи военни звания и признание, което подчертава доверието на Кремъл към тях. Путин демонстрира подкрепата си чрез редовни срещи с Кадиров, подчертавайки важността на Чечения в руските военни операции.