Вселенският патриарх Вартоломей по време на посещение в Литва заяви, че ще работи с властите на страната, за да създаде Литовска православна църква и по този начин да гарантира, че вярващите вече не са под пастирската грижа на Московската патриаршия, предава Ройтерс.
През 2019 г. патриарх Вартоломей предизвика дълбок разрив с Московската патриаршия, като призна новосъздадената Православна църква на Украйна, която се появи паралелно с подчинената тогава на Москва Украинска православна църква. След този акт Руската православна църва прекъсна напълно общението си с Вселенската патриаршия.
"Днес пред нас се отваря нова перспектива заедно с възможността да работим заедно за създаването на клонка на Вселенската патриаршия в Литва", каза Вартоломей пред репортери във Вилнюс след среща с премиера Ингрида Шимоните.
"Вселенската патриаршия жертвоготовно се предлага в служба на православните вярващи в Литва... Това е изключителна чест за нас", добави той.
Вселенският патриарх Вартоломей е базиран в Истанбул, все още известен сред православните християни с византийското си име Константинопол. Константинополската патриаршия се счита за "първа сред равни" в православния свят, но Руската църква има най-много православни вярващи, около 100 милиона от 260 милиона по света.
Шимоните каза, че някои от православните вярващи в нейната страна, включително украински и беларуски бежанци, възразяват срещу настоящия статут на църквата там като подчинена на Руската православна църква.
Православието в Литва датира от 13-ти век, каза Вартоломей, когато тя попада под върховния надзор на Константинопол, тогава столица на Византийската империя.
Към 2021 г. имаше около 100 000 православни вярващи в предимно римокатолическа Литва, при общо население от 2,7 милиона.
"Естествено и човешко е, че след като Русия започна своята пълномащабна агресия в Украйна с откритата и активна подкрепа на Московския патриарх Кирил, някои литовски православни вече да не могат с чиста съвест да останат част от Московската патриаршия", каза Шимоните.