Иракският върховен съд задължи парламента на страната да започне работа, съобщи БиБиСи. Решението на съда се случва седем месеца след парламентарните избори в страната, които не излъчиха категоричен победител.
Политическата криза в Ирак започна след вота през март, след който нито една от участващите в него партии не получи достатъчно места за самостоятелно правителство в 325-членния кабинет.
Според върховните съдии в Ирак парламентът трябва да пристъпи към редовни заседания и да възобнови нормалния режим на работа. След това трябва да се заеме и с избора на свой председател и на двама негови заместници.
Припомняме, върховният съд на Ирак потвърди резултатите от парламентарните избори в страната от 7 март. По този начин се затвърди и победата на блока на бившия иракски премиер Ияд Алауи „Иракия". Тя обаче има само 91 депутати от общо 325. Шиитската коалиция на действащия премиер Нури ал Малики е втора по сила с 89 представители в парламента.
При така създалата се ситуация иракските депутати решиха да спрат временно работа, за да могат да дадат време на политическите лидери за обсъждане на стеклата се ситуацията.
Преговорите обаче протичат много бавно, което стана причина Ирак да постави нов световен рекорд като държавата, намираща се най-продължително време без правителство.
Въпреки категоричното решение на съда БиБиСи посочва, че то е формално и надали ще успее да разреши политическата криза в страната.