Ирак и Съединените щати проведоха "първия кръг" от разговори за бъдещето на американските и други чуждестранни войски в страната. Багдад очаква дискусиите да доведат до график за намаляване на присъствието им.
Това съобщи АФП.
Кабинетът на министър-председателя Мохамед Шиа ал-Судани публикува снимка на правителствения ръководител с високопоставени служители както от иракските въоръжени сили, така и от международната коалиция, създадена от Вашингтон за борба с радикалната джихадистка групировка "Ислямска държава" (ИД).
Судани "е домакин на началото на първия кръг от двустранния диалог между Ирак и САЩ за приключване на мисията на международната коалиция в Ирак", се казва в изявлението на иракското правителство.
"Разговорите и какъвто и да е постигнат напредък ще определят продължителността на тези преговори", заяви пред АФП съветникът на Судани по въпросите на външните работи Фархад Алаалдин.
"Ирак ангажира другите държави, участващи в международната коалиция, за двустранни споразумения, които служат на интересите на Ирак и тези държави."
В четвъртък Вашингтон беше заявил, че се е договорил с Багдад за стартирането на "експертни работни групи от военни и отбранителни специалисти" като част от Висшата военна комисия, създадена по споразумение с Багдад.
Работните групи ще проучат "три ключови фактора", заяви Вашингтон: "заплахата от ИДИЛ, оперативните изисквания и изискванията на околната среда, както и нивото на способностите на иракските сили за сигурност".
Заместник прессекретарят на Пентагона Сабрина Сингх призна, че военният отпечатък на САЩ в Ирак "със сигурност ще бъде част от разговорите", което показва, че желанието на Багдад за намаляване на тези сили е обсъдено.
Според иракското външно министерство тази цел ще доведе до формулирането на "конкретен и ясен график... и до започване на постепенното намаляване на съветниците на коалицията на иракска територия".
Разговорите, които са планирани от месеци, се провеждат в момент на засилено напрежение в Ирак и региона, свързано с войната между Израел и Хамас, която предизвика вълна от нападения срещу американски и други коалиционни сили.
От средата на октомври досега са извършени повече от 150 нападения срещу коалиционни войски, като за много от тях претендира Ислямска съпротива в Ирак - хлабав съюз на свързани с Иран групи, които се противопоставят на подкрепата на САЩ за Израел в конфликта в Газа.
Около 2500 американски войници са разположени в Ирак и около 900 в Сирия като част от коалицията срещу ИД, сформирана през 2014 г. - годината, в която джихадистката групировка завладя около една трета от Ирак.