Съединените щати оказват натиск върху австрийската Raiffeisen Bank International (RBI), най-голямата западна банка в Русия, да се откаже от плановете си за закупуване на индустриален дял от 1,5 милиарда евро (1,6 милиарда долара) на руски магнат, предава "Ройтерс", цитирайки няколко души пряко запознанати с разговорите.
Намесата на Вашингтон вероятно ще провали една от най-големите западни сделки в Русия от началото на войната в Украйна и ще натрупа повече натиск върху австрийската група, която обработва милиарди евро международни плащания за руснаци, са заявили двама от източниците.
Raiffeisen купува дела във виенската Strabag от компания, която строителната група идентифицира като контролирана от Олег Дерипаска.
Банката разглежда сделката, която се изпълнява чрез Русия, като средство за отключване на някои от милиардите евро, блокирани в Русия, и потенциално разслабване на връзките й. Новината през декември предизвика ръст в акциите на банката, която е сериозно пострадала поради своите връзки с Русия.
През последните седмици високопоставени служители на Министерството на финансите на САЩ подчертаха опасенията си относно сделката на срещи с ръководството на банката и австрийските власти, споделиха източниците на "Ройтерс". Те посочиха, че Дерипаска е санкциониран.
Служители на правителството на САЩ, които вярват, че Дерипаска ще спечели от продажбата, са изискали банката да предостави подробности за лицата и компаниите, участващи в споразумението.
Ако въпреки това Raiffeisen продължи напред и се докаже, че сделката е в нарушение на санкциите на САЩ, Вашингтон може да наложи санкции на банката.
С оглед на позицията на САЩ един от източниците каза, че австрийските власти няма да дадат зелена светлина, докато друг каза, че самата банка се готви да се откаже от сделката.
Говорител на банката каза, че тя е "старателно проверила съответствието на транзакцията на Strabag с всички приложими санкции, преди подписването" и през последните седмици е "информирала всички съответни органи, включително Министерството на финансите на САЩ и OFAC (Служба за контрол на чуждестранни активи) ".
"От само себе си се разбира, че RBI няма да пристъпи към никаква сделка, която би била в нарушение на санкциите или би изложила RBI на риск от санкции", каза говорителят.
Говорител на Дерипаска посочи по-ранни забележки, в които каза, че той няма контрол върху компанията, която държи дела на Strabag, описвайки санкциите на Запада като погрешни и основани на фалшиви обвинения.
Две години след избухването на войната продължаващото присъствие на Райфайзен подчертава дълбочината на отношенията между Австрия и Русия, свързани с руските газопроводи и с Виена, която служи като център за парични средства от Русия и бивши съветски държави.
Банката е критичен финансов спасителен пояс за милиони руски клиенти, които искат да изпратят евро или долари в чужбина.
Разговорите се провеждат на фона на продължаващо наблюдение от страна на регулаторите на Raiffeisen и нейните руски връзки, което започна преди повече от година, когато американският орган за налагане на санкции OFAC започна да проучва руския бизнес на банката.