Полски закон, забраняващ почти цялата търговия в неделя, влиза в сила, големите супермаркети и повечето търговци на дребно затвориха за първи път, откакто са въведени законите за либерални пазари през 90-те години след рухването на комунизма, съобщава "Гардиън".
Законът е предложен от профсъюза "Солидарност", който счита, че служителите заслужават почивни дни в неделя и са намерили подкрепа на консервативната и про-католическата управляваща партия "Право и справедливост".
Влиятелната католическа църква, към която принадлежат повече от 90% от поляците, приветства промяната.
Новият закон в началото забранява търговията в две недели от месеца, след което до три недели през 2019 г. и накрая всички недели през 2020 г., освен седем изключения преди Великденските и Коледните празници.
Опозиционни партии разглеждат промяната като атака срещу търговската свобода и предупреждават, че това ще доведе до загуба на работни места и по-специално до проблеми за студентите, които могат да работят само през почивните дни.
Обединението на синдикатите All-Poland също се противопоставя, като твърди, че това ще принуди служителите да работят повече часове в петък и събота и че работата ще бъде по-трудна, защото ще има повече клиенти. В Унгария, друга бивша комунистическа страна, забраната за търговията в неделя, наложена през 2015 г., беше толкова непопулярна, че властите я отмениха следващата година.
На други места в Европа обаче, включително Германия и Австрия, хората отдавна са свикнали с деня за търговска почивка и оценяват времето, което се освобождава в полза на семейството и приятелите им.
Всеки, който нарушава новите правила, се наказва с глоба до 100 000 злоти, а повторните нарушители могат да бъдат осъдени и със затвор. "Солидарност" призова хората да докладват нарушителите на Националната инспекция по труда.
ISIS
на 12.03.2018 в 08:07:31 #7Има прост и работещ пазарен механизъм: работата в неделя да се заплаще допълнително и повече. Така работодаделя сам ще определя дали му изгонно да вика работници на работа или не. А и на работника ще падне някой допълнителен лев. А поляците решиха по стар комунистически обичай да движат нещата. Това обикновенно до добро не води.
Ролинс
на 11.03.2018 в 20:07:58 #6chafeto на 11.03.2018 в 19:37:57 #5 user avatar 50057 СЛЕДВАЙ Кастело Белведере на 11.03.2018 в 16:54:41 #1 Отново по стар комунистически обичай някой овластен решава заради хората кога, къде, защо и как и отнема правото на човек да реши сам. Нека е достъпна търговската мрежа, пък всеки да си реши дали да ходи в парка, планината, на гости или в супера. Аман от ленинско-путински грижи сякаш обществото е в детската градина. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Да решава сам", казваш? Да решава, ама кой, служителя в хипермаркета ли? Въртя, сука, пак завъртя към Путин, а не си спести и ретроспекцията, та стигна чак до Ленин. Не преигравай толкова! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Да, не четеш ли какво ти е писал Кaстело? Служителят решава дали ще работи в неделя. Ако работодателят го кара, служителят може да напусне работа и да си работи/намери такава, където може да си почива през уикендите. Това е истинската свобода - на избор. Държавната забрана те лишава от този избор. По-просто не мога да ти го поясня.
chafeto
на 11.03.2018 в 19:52:38 #5FinanceInspector СССР пробваха 70 години социализъм. След това експериментираха още 45 година насилствено в Източна Европа. Не сработи. Защо си мислят, че тези комунистически практики биха сработили в момента? Германия е пълна дупка и все повече заприличва на България от 1989 - коне с капаци. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Има защото трябва да се търси някакъв компромис между това печалбата да е вид религия и това човешкия фактор да не се възприема просто като консуматив. Щото в крайна сметка, той е в основата на всичко. А е доказано исторически, че бурното развитие на дадена общност води до по-бързо изхабяване на човешкия фактор, даже в момента го виждаме. Та просто някъде вече явно започват да разбират това. И не виждам нищо комунистическо тук.
chafeto
на 11.03.2018 в 19:37:57 #4user avatar 50057 СЛЕДВАЙ Кастело Белведере на 11.03.2018 в 16:54:41 #1 Отново по стар комунистически обичай някой овластен решава заради хората кога, къде, защо и как и отнема правото на човек да реши сам. Нека е достъпна търговската мрежа, пък всеки да си реши дали да ходи в парка, планината, на гости или в супера. Аман от ленинско-путински грижи сякаш обществото е в детската градина. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Да решава сам", казваш? Да решава, ама кой, служителя в хипермаркета ли? Въртя, сука, пак завъртя към Путин, а не си спести и ретроспекцията, та стигна чак до Ленин. Не преигравай толкова!
FinanceInspector
на 11.03.2018 в 17:42:23 #3СССР пробваха 70 години социализъм. След това експериментираха още 45 година насилствено в Източна Европа. Не сработи. Защо си мислят, че тези комунистически практики биха сработили в момента? Германия е пълна дупка и все повече заприличва на България от 1989 - коне с капаци.
mclaranist
на 11.03.2018 в 17:19:19 #2Кастело, нали се сещаш че това не е за Почиващите държавни служители. Това е за РАБОТЕЩИТЕ служители в неделите. А и си пише накрая, че в Германия и Австрия го има от години. Нали не четеш избирателно, а също няма.да обвиниш страни като Германия в ленинизъм и комунизъм
Кастело Белведере
на 11.03.2018 в 16:54:41 #1Отново по стар комунистически обичай някой овластен решава заради хората кога, къде, защо и как и отнема правото на човек да реши сам. Нека е достъпна търговската мрежа, пък всеки да си реши дали да ходи в парка, планината, на гости или в супера. Аман от ленинско-путински грижи сякаш обществото е в детската градина.