Президентът на Перу Педро Кастильо наложи полицейски час в столицата Лима и пристанищния град Калао, съобщава Би Би си. Това се случи след национални протести заради покачващите се цени на горивата и торовете.
В неделя правителството обяви, че временно ще премахне данъка върху горивата в опит да стабилизира цените на бензина.
Но шофьори на камиони и фермери отново блокираха пътищата в голяма част от страната в понеделник.
Правителството съобщи, че четирима души са загинали при протестите.
Президентът Кастильо обяви полицейския час след среща с неговия Министерски съвет.
Той също така обяви извънредно положение за Лима и Калао, суспендирайки някои права като свободата на събранията и правото на свободно движение.
"Призовавам за спокойствие и спокойствие. Социалният протест е конституционно право, но трябва да се прави в рамките на закона", каза президентът Кастильо в телевизионно обръщение.
Полицейският час - който ще засегне около 10 милиона души - беше широко критикуван като "авторитарен" от критиците на президента.
Цените на торовете и горивата скочиха в Перу от началото на войната в Украйна.
Шофьорите на камиони започнаха да блокират главни пътища миналата седмица, което от своя страна предизвика покачване на цените на храните.
Някои от протестите се превърнаха в насилствени в понеделник, като протестиращите запалиха пунктове за тол такси.
Протестите идват в момент, когато Перу вече страда от висока инфлация и популярността на президента е ниска.
posredstven
на 05.04.2022 в 15:02:57 #1Което е доста странно Чили е един от големите производители на торове в региона. Но Перу е друга бира. След като испанците изнесоха златото им, унищожиха културата им , сега перуанците разчитат на древната история , която испанците не успяха да изнесат заради теглото и. Много голямо перо в приходите на Перу са /бяха/ туристите от цял свят Но самите туристи , и въобще средната класа, е на път да изчезне по обективни причини. Подобна участ очакват много други страни вкл и от ЕС. Нещата тепърва сега започват.