Великобритания наложи санкции на петима високопоставени грузински служители заради реакцията на държавата на протестите, които се проведоха в Грузия след прекратяването на преговорите за присъединяване към ЕС, съобщава "Ройтерс".

Санкциите са насочени към високопоставени фигури в Министерството на вътрешните работи на Грузия, които наблюдаваха непропорционалното използване на насилие от страна на полицията срещу протестиращите, уточняват от британското правителство.

Повече от 400 души бяха арестувани от началото на протестите в края на ноември, след като правителството обяви, че ще отложи кандидатурата на страната за присъединяване към Европейския съюз.

Грузия забрани маски и фойерверки на протестите

Грузия забрани маски и фойерверки на протестите

Организирането на блокади по пътищата ще се наказва със солени глоби

Решението възмути мнозина в Грузия, където идеята за присъединяване към ЕС среща одобрение. Над 100 действащи дипломати подписаха отворено писмо в знак на протест, а няколко посланици подадоха оставки от постовете си.

Посланикът на ЕС в Грузия заяви, че отношението на полицията към демонстрантите е неприемливо и може да предизвика санкции от Брюксел.

Премиерът Иракли Кобахидзе защити реакцията на полицията, а вътрешното министерство докладва, че повече от 150 служители на реда са били ранени.

Правозащитни групи алармираха за атаки срещу опозиционни политици, активисти и някои журналисти от банди маскирани мъже в черно.

Те твърдят, че репресиите са без скорошен прецедент в Грузия - традиционно една от най-прозападните и демократични бивши съветски републики.

Грузинският президент се присъедини към новите антиправителствени протести

Грузинският президент се присъедини към новите антиправителствени протести

Не признава новоизбрания президент, но призовава да се избягват провокациите