Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс определи ограниченията на свободата на словото в Германия като "оруелски" и каза, че други европейски страни трябва да се присъединят към САЩ в отхвърлянето на подобни закони, съобщава The Washington Times.

Ванс критикува германски служители, които описаха хода на страната им към криминализиране на речта.

"Обидата на някого не е престъпление и криминализирането на речта ще постави истински натиск върху отношенияте между Европа и САЩ, написа Ванс в социалните медии над клип от предаване на CBS. Това е оруелско и всеки в Европа и САЩ трябва да отхвърли тази лудост."

Шолц критикува Ванс за намеса в политиката на Германия

Шолц критикува Ванс за намеса в политиката на Германия

Напрежение на форума в Мюнхен

Припомняме, че миналата седмица Ванс раздразни европейските лидери, когато ги смъмри в реч на Мюнхенската конференция по сигурността, че са позволили неконтролирана миграция и не са успели да поддържат принципите на свободата на словото и демократичните ценности.

В "60 минути" германски обсъдиха новите закони за речта, като потвърдиха, че обидата на някого публично и онлайн е престъпление в Германия.

Глобата може да бъде по-висока за обида в интернет, защото обидната публикация или изявление остават там.  Наказанията за нарушаване на законите за речта в Германия предвиждат и затвор за рецидивисти.

Джей Ди Ванс: Европа да спре нелегалната миграция и да увеличи разходите за отбрана
Обновена

Джей Ди Ванс: Европа да спре нелегалната миграция и да увеличи разходите за отбрана

Той разкритикува и "ограничаването на свободата на словото в Европа"

Германското законодателство забранява злонамерените клюки, заплахите с насилие и фалшивите цитати. Всеки, който публикува невярно твърдение, извършва престъпление.

Ванс и служители на администрацията на президента Доналд Тръмп остро коментираха въпроса за свободата на словото след речта в Мюнхен.

Германският канцлер Олаф Шолц вече неведнъж критикува новите американски власти за намеса във вътрешната политика на Германия, включително и самия Ванс. 

"Демокрацията се основава на свещения принцип, че гласът на народа има значение", заяви Ванс на форума в Мюнхен. "Няма място за защитни стени", допълни той, очевидно критикувайки консенсуса сред германските партии да изключат АзГ от разговорите.

"От опита на националсоциализма демократичните партии в Германия имат общ консенсус: това е защитната стена срещу крайно десните партии", каза Шолц в изявлението си.

Илон Мъск пък бе кририкуван за появата си на митинг на "Алтернатива за Германия" (АзГ) и публичното изразяване на подкрепа. 

Лидерът на АзГ Алис Вайдел се похвали на предизборния дебат, че партията има приятели и на Изток, и на Запад. 

Шолц "скочи" на Мъск и за забележки, оправдаващи нацистките престъпления

Шолц "скочи" на Мъск и за забележки, оправдаващи нацистките престъпления

Продължава конфликтът между двамата, след като Мъск подкрепи "Алтернатива за Германия"

Също така направи и противоречиви забележки за нацисткото минало на Германия. 

Фридрих Мерц също предупреди, че с новата власт "САЩ вече не е страната, която познавахме".