Хиляди войници от китайската армия са въведени в град Урумчи- столицата на Син Цзян- Уйгурски автономен район в Китай.

Войската се включва, за да може да се прекратят размириците и кървавите стълкновения между двете основни етнически групи, които населяват провинцията.

Обстановката в провинцията напомня вече на военно положение. Според информация на БиБиСи навсякъде в града, дори и в крайните квартали е разположена войска, тежко въоръжена.
Като цяло войниците се опитват да отделят китайските от кварталите, населените с уйгури предимно. Все още хората могат да преминават от един квартал в друг.

Сред отделните групи обаче се носят слухове за жестоки нападения и кървави разправи.

Етически състав на провинцията, данни от 2000 г.
Уйгури - 45,2% - 8,34 млн.
Китайци - 40,6% - 7,49 млн.
Казахи - 6,7% - 1,24 млн.
Други - 7,5% - 1,4 млн.

Припомняме, именно заради продължаващото напрежение в провинцията премиерът на Китай Ху Цзин Тау взе решение в последния момент и напусна срещата на Г8 в Италия.

Протестите и сблъсъците започнаха тази неделя след първа демонстрация на мюсюлманската група - уйгурите. Последваха ответни протести от страна и на китайците.

По-късно китайските власти обявиха, че положението в града е под контрол. Лидерът на китайската комунистическа партия обяви, че има доказателства за извършителите на най-тежките престъпления и според законите те ще бъдат осъдени.

Според китайските закони за организиране на протести, размирици може да се получи и смъртна присъда.

Равносметката до този момент от размириците в провинцията, по официални данни са 156 загинали, и над 1000 ранени. Все още 1400 души остават в ареста.
Според властите повечето от загиналите са китайци, а според уйгурите - 90% от жертвите са представители на коренното население.

След първите сблъсъци демонстрации се организират преди всичко с искане да се освободят задържаните в арестите от неделя. Вчера вечерта обаче, след демонстрация на китайците, властите въведоха полицейски час.

Анализатори отбелязват, че ситуацията в Синцзян и близка до ситуацията в Тибет, като могата да се правят редица сравнения, включително и в реакцията на властите.