Сръбският президент Александър Вучич заяви в четвъртък, че не е вярно, че френският му колега Еманюел Макрон го е изнудвал да наложи санкции на Русия. Той заяви също така, че Сърбия няма да промени позицията си по този въпрос, съобщава N1.
"Сърбия се гордее с позицията си. Никой не може да изнудва Сърбия. Казват, че Макрон ме е изнудвал. Това не е вярно. Имах приятелска среща с Макрон и се гордея с резултатите от тези разговори", каза Вучич.
Той каза също така, че страните от Квинтата (Франция, Германия, Италия, Обединеното кралство и САЩ) симпатизират на премиера на Косово Албин Курти и че "те лъжат, когато казват, че Белград е виновен".
Той каза, че сръбският народ ще бъде атакуван през следващите месеци, но той и неговите сътрудници ще се борят с всички средства, за да запазят репутацията на страната.
Припомняме, че в края на март, Вучич се оплака от натиск във страната му.
Сърбия плаща висока цена поради цялостната геополитическа ситуация. Страната в момента е в изключително трудна ситуация не по нейна вина. Това заяви той в обръщение към нацията.
Най-важната тема остава въпросът за Косово и Метохия и случващото се в провинцията, както и членството на Косово и Метохия в Съвета на Европа, отбеляза държавният глава.
"Става въпрос за цялостния натиск върху Сърбия и сръбския народ, преди всичко заради нашия военен неутралитет, отношението ни към конфликта в Украйна и позицията, че се осъжда нападението на суверенна държава, но не се присъединява към санкциите срещу Русия. Третата причина, и тя е свързана и с двете предходни, е, че западните държави изпитват голям натиск поради напредването на руските сили и несигурността как ще се развие войната", каза Вучич.
Сърбия иска да засили сътрудничеството на отбранителната промишленост с Франция и все още се стреми да закупи изтребители Rafale, съобщи на 4 април президентът. Това представлява още един знак за отдалечаването на Белград от Русия като доставчик на оръжия.
Сърбия, кандидат за присъединяване към Европейския съюз, която има една от най-големите армии на Балканите, все още разчита на самолети съветски дизайн, като изтребители МиГ-29 и бойни хеликоптери МИ-35, заедно с руски ракети и танкове.
Сърбия също купува и китайски противовъздушни ракети и бойни дронове.
През януари Вучич каза, че Сърбия ще отдели около 740 милиона евро за ново военно оборудване през 2024 г.