Да защитава правата на етническите сърби в Косово. Това обеща в неделя сръбският президент Александър Вучич. Той направи изявлението по време на пресконференция след разговорите с представители на косовската администрация, предаде РТС.
Държавният глава призова и НАТО да гарантира сигурността на косовските сърби.
"Ние ще защитим нашия народ от преследване и погроми, независимо какво желае НАТО". "Сега косовската администрация е особено решена да изгони сърбите от Косово и Метохия като последна кост в гърлото", каза Вучич.
Според него, "Прищина отхвърля всичко предложено от сърбите, косовските власти имат две цели - премахване на сръбските институции в Косово и преследване на сърбите".
Вучич подчерта, че ако експулсирането на сърби от Косово не спре, сръбските представители ще напуснат административните институции в региона.
По-рано в неделя Вучич проведе среща с представители на косовските сърби.
Припомняме, че в четвъртък той проведе среща с премиера на Косово Албин Курти и представители на ЕС в Брюксел.
Срещата обаче завърши без пробив.
Вучич определи преговорите с Косово като изключително трудни, но изрази надежда, че "по някакво чудо може да се постигне компромисно решение".
Шефът на дипломацията на ЕС Жозеп Борел съобщи, че двамата лидери не са успели да постигнат споразумение за нормализиране на отношенията на среща в Брюксел, страните са се договорили да продължат диалога през следващите дни.
Според него, и Вучич, и Курти са съгласни, че няма алтернатива на диалога за решаване на проблемите в региона.
Ситуацията в региона се усложни, след като в знак на протест срещу решението на косовските местни власти да забранят от 1 август влизането на автомобили със сръбски номера и документи. Поради това се наложи временно да бъдат затворени няколко контролно-пропускателни пункта на административната граница между Сърбия и Косово.
Впоследствие, по призив на САЩ и ЕС, администрацията на автономната област Косово и Метохия отложи с месец въвеждането на забранителни мерки срещу собственици на автомобили със сръбски номера и документи, издадени в Сърбия. След този инцидент риториката на страните, които се обвиняват взаимно в злонамереност, се засили
Европейската служба за външна дейност (EMS) предупреди, че високопоставени политици от Белград и Прищина ще бъдат държани отговорни за всяка ескалация, причинена от техните провокативни изявления, което би довело до увеличаване на напрежението и евентуално насилие в региона.