Великобритания и Франция разработват план за разполагане на до 30 000 европейски миротворци в Украйна, ако Москва и Киев постигнат споразумение за прекратяване на огъня, съобщават европейски служители.
Европейското предложение зависи от убеждаването на президента Доналд Тръмп да се съгласи с "ограничена военна роля на САЩ" - тя са нарича от британските служители "предпазен механизъм", който да предостави защита за европейските войски в Украйна, ако те бъдат изложени на опасност, и да възпре Русия от нарушаване на евентуално прекратяване на огъня.
Според плана, британски и френски части, заедно с военноморски и военновъздушни сили ще бъдат в основата на т.нар. сили за сдържане. Те няма да бъдат разположени на линията на фронта в Украйна, а по-скоро ще имат задачата да охраняват важни инфраструктури обекти, градове и пристанища, включително и тези в Черно море. Безпилотни летателни апарати и спътници ще следят линията на фронта и ще наблюдават дали Русия спазва режима на прекратяване на огъня.
Този план няма да изисква от САЩ да разположат свои собствени сили в Украйна, което администрацията на Тръмп почти изключва, но ще се стреми да използва американските военни способности, които липсват на европейските сили. САЩ например биха могли да оперират със системи за противовъздушна отбрана в съседни държави, които покриват части от Украйна, като същевременно предоставят други системи за противовъздушна отбрана на европейците, казват европейските служители. Военновъздушни сили на САЩ, базирани извън Украйна, също така биха могли да бъдат държани в готовност, в случай че европейските войски са в опасност.
Планираната визита на председателя на Обединеното кралство Кийр Стармър и френския президент Емануел Макрон в САЩ ще бъде първоначален тест за готовността на Тръмп да обмисли американски гаранции за сигурност на Украйна. Визитата ще се състои следващата седмица. Очаква се Кийр Стърмър да повдигне въпроса за плана за мир пред Тръмп. Малко е вероятно обаче да отправи конкретно искане за американска помощ. Макрон, който ще се срещне с Тръмп в понеделник, на годишнината от нахлуването на Русия през 2022 г., ще изложи по-широки съюзнически виждания за войната в Украйна.
Съветникът на Тръмп по националната сигурност Майк Уолц вече насърчи европейците да разработят план за защита на Украйна, но не е обсъждал евентуална военна роля на САЩ. "Имаше разговори от страна на министър-председателя Стармър и президента Макрон за гаранции за сигурност, ръководени от Европа", каза той. "Със сигурност приветстваме повече европейска помощ."
Основно предизвикателство за европейците може да се окаже целта на Тръмп да подобри връзките с Русия и нежеланието му да позиционира американската армия като потенциален противник на силите на руския президент Владимир Путин в Украйна.
Тръмп вече нарече украинския президент Володимир Зеленски диктатор и обвини Украйна, че е започнала войната. Ден по-късно Тръмп промени твърдението си, съгласявайки се, че все пак Русия е нападателят, но "не е трябвало да я оставят да нападне".
Представители на САЩ настояват Зеленски да подпише и споразумение, с което да предаде правата на Америка върху извличането на ценни минерали - споразумение, което не би имало голяма икономическа полза за Вашингтон, ако конфликтът в Украйна не бъде прекратен и страната не бъде защитена.
Припомняме, че разговорите на ниво ЕС и по-точно между Великобритания и Франция за изпращане на войски, които да подсигурят едно мирно споразумение между Украйна и Русия започнаха активно да се водят още преди два месеца. Това се случи вече публично след победата на Доналд Тръмп на изборите, въпреки че френският президент Емануел Макрон не изключи такава стъпка в помощ на Украйна още в началото на 2024 г.
ICO
на 23.02.2025 в 22:24:15 #6САЩ Германия Франция и Англия искат условия за сключване на мир като за победители.............., а са на губещата страна. Както се казва "гладна кокошка просо сънува" Тепърва икономиките на САЩ Германия Франция и Англия ще усещат плодовете на военното СИ поражение в Украйна............ Наистина е наивно да си мислим, че Русия ще сключи неизгодна сделка, когато са в засилваща се позиция и то не само военно, а и икономически.
oxoo
на 23.02.2025 в 19:15:08 #5ЕС е в собствените си л...а,а уж беше икономически съюз,то се знаеше,че щом изискването за членство беше НАТО, е достатъчен показател за какво става въпрос!
Опако
на 23.02.2025 в 17:48:13 #4Тогава ситуацията беше друга: наскоро Путенцето официално проплака пред медиите, че са го натискали да се оттегли от Киев, за да има преговори!
Ето, сега Западът изпълнява обещанието си!
САЩ искат ресурси от Украйна, Украйна иска гаранции, които САЩ не могат или не желаят да дадат, но ЕС има готово решение за гаранции. Въпросът е дали ще го изтъргуваме само за въздушна подкрепа и ПВО от САЩ?
oxoo
на 23.02.2025 в 16:52:17 #3Те си повярваха,за кой ли път,че ще поставят Русия на колене,просто си намериха удобният палячо,който попиля подарената от точно тая Русия,"агресор", държава,която навремето ги освободи и ги направи пълноправна,просперираща република!
chafeto
на 23.02.2025 в 12:59:47 #2rising.red Ами те тогава вярваха, че с цялата подкрепа от НАТО, Украйна ще победи. А и тогавашната американска администрация е искала това. Затова, мязащия на бостанско плашило Джонсън провали преговорите.
rising.red
на 23.02.2025 в 12:17:47 #1Ми що тогава преди 3 години изпратихте оня рошав плъх да провали преговорите за мир в Истанбул?