След месеци на твърдения, че прекратяването на огъня и сделката за освобождаване на заложници са близо, висши служители на САЩ сега признават, че не очакват Израел и Хамас да постигнат споразумение преди края на мандата на президента Джо Байдън. Tова се посочва в доклад на Wall Street Journal.
Администрацията няма да спре стремежа си към споразумение, виждайки го като единствения начин да сложи край на войната в Газа и да спре бързо ескалиращия конфликт между Израел и ливанската Хизбула. Белият дом по-рано каза, че враждуващите страни вече са се съгласили с "90 процента" от текста на сделката, така че надеждата остава за пробив. Но редица високопоставени служители в Белия дом, Държавния департамент и Пентагона твърдят, че воюващите страни няма да се съгласят с настоящата рамка.
Две са основните причини за песимизма. Съотношението на палестинските затворници, които Израел трябва да освободи, за да върне държаните от Хамас заложници у дома, беше основна пречка - дори преди определената от САЩ терористична група да убие шестима заложници, включително американски гражданин. А двудневната атака срещу Хизбула с експлозивни пейджъри и уоки-токита, последвана от израелски въздушни удари, направи възможността за тотална война много по-вероятна, усложнявайки дипломацията с Хамас.
Друг проблем е, че според служители на администрацията на Байдън Хамас отправя искания и след това отказва да каже "да", след като САЩ и Израел ги приемат. Неотстъпчивостта сериозно разочарова преговарящите, които все повече чувстват, че войнстващата групировка не е сериозна относно постигането на споразумение. Критиците също обвиниха израелския премиер Бенямин Нетаняху, че саботира процеса, отчасти в опит да успокои крайно десния фланг на управляващата си коалиция.
Според официално лице от арабска страна е малко вероятно да има споразумение между Израел и Хамас сега. Всички са в режим на изчакване до след изборите. Резултатът ще определи какво може да се случи при следващото управление, пояснява той.
Неуспехът да се постигне сделка може да навреди на наследството на Байдън, който след атаката на Хамас на 7 октомври, се забави да убеди Нетаняху, че трябва да даде приоритет на връщането на около 250-те заложници. Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност, каза пред репортери в сряда, че перспективите за завършена сделка са "плашещи" и въпреки че администрацията сигнализира от месеци, че сделката е близо. Той посочи, че администрацията все още ще работи за неуловим дипломатически пробив.
В телевизионно обръщение лидерът на Хизбула Хасан Насрала нарече смъртоносната атака на пейджъри "обявяване на война", точно както израелските изтребители пробиха звуковата бариера над ливанската столица Бейрут, и каза, че атаките срещу Израел ще продължат докато войната в Газа свърши. Междувременно министърът на отбраната на Израел обеща да продължи да нанася удари по Хизбула в Ливан, с цел да спре ракетните атаки на групата, така че 70 000 израелци да могат да се върнат по домовете си в северния граничен регион.
Държавният секретар Антъни Блинкън предупреди всички страни да проявяват сдържаност и да избягват действия, които могат да направят сделката още по-трудна.