Япония започна в четвъртък да изпуска обработена радиоактивна вода от авариралата атомна електроцентрала Фукушима Даичи в Тихия океан, противоречив ход, който предизвика нови и яростни критики от Китай като "егоистичен и безотговорен".

Одобрено преди две години от японското правителство и одобрено от ядрения надзорен орган на ООН миналия месец, изхвърлянето е ключова стъпка в дълъг и труден процес на извеждане от експлоатация на централата Фукушима Даичи, включително отстраняването на замърсените води, след като тя беше унищожена от цунами.

Операторът на централата Tokyo Electric Power каза, че изпускането е започнало в 13:03 ч. местно време и не са идентифицирани никакви аномалии с помпата за морска вода или околните съоръжения.

Китай обаче повтори в четвъртък твърдото си противопоставяне на плана и каза, че японското правителство не е доказано легитимността на изхвърлянето на вода.

"Японската страна не трябва да причинява вторична вреда на местните хора и дори на хората по света от собствените си егоистични интереси", се казва в изявление на китайското външно министерство.

Китай заяви, че също така ще предприеме мерки за защита на морската среда и общественото здраве и ще засили мониторинга на нивата на радиация във водите си след изхвърлянето.

Хакери протестират с кибератаки в Япония заради изпускането на водата от Фукушима

Хакери протестират с кибератаки в Япония заради изпускането на водата от Фукушима

Токио забелязва нарастване на кибератаките от миналия месец, след като обяви плановете си за ядрената вода

Токио на свой ред разкритикува Китай за разпространението на "научно необосновани твърдения".

Токио настоява, че изпускането на вода е безопасно, отбелязвайки, че Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) също заключи, че въздействието, което би имало върху хората и околната среда, е "незначително".

Централата Фукушима Даичи беше разрушена през март 2011 г., след като масивно земетресение с магнитуд 9,0 генерира мощни вълни цунами, които причиниха стопяването на три от нейните реактори.

Изпускането на отпадъчните води разтревожи други страни в региона, като министър-председателят на Островите Кук Марк Браун каза, че докато науката подкрепя решението на Япония, регионът може да не е съгласен по "сложния" въпрос.

Японски риболовни групи, засегнати от години репутационни щети, отдавна се противопоставят на плана. Те се опасяват, че това ще доведе до загуба на продажби, включително от ограниченията на износа към основните пазари.

ЕК вдигна забраната за внос на храни от Япония

ЕК вдигна забраната за внос на храни от Япония

Тя бе наложена след аварията в АЕЦ "Фукушима"

Хонконг и Макао - и двата управлявани от Китай региони - са готови да наложат забрана за японски внос на риба от региони, включително столицата Токио и Фукушима, започвайки от четвъртък.

Премиерът на Южна Корея Хан Дък Су каза, че забраните за внос на риба и хранителни продукти от Фукушима ще останат в сила, докато обществените опасения не бъдат облекчени.

Водата ще се пуска първоначално на по-малки порции и с допълнителни проверки. Първото изхвърляне на общо 7800 кубически метра - еквивалента на около три олимпийски басейна вода - ще се извърши за около 17 дни.

Според резултатите от теста на Tepco, публикувани в четвъртък, тази вода съдържа около 63 бекерела тритий на литър, под лимита на Световната здравна организация за питейна вода от 10 000 бекерела на литър. Бекерел е единица за радиоактивност.

Япония ще провежда мониторинг около района на изпускане на вода и ще публикува резултатите всяка седмица, каза министърът на околната среда.

Tepco очаква процесът на освобождаване на отпадъчните води - в момента общо над 1,3 милиона метрични тона - да отнеме около 30 години.

Граждански групи започнаха протести в Япония и Южна Корея, въпреки че правителството на Южна Корея заяви, че собствената му оценка не е открила проблеми с научните и технически аспекти на освобождаването.

Южнокорейската полиция арестува най-малко 14 протестиращи, които влязоха в японското посолство в Сеул, според организатор и свидетел на Ройтерс.

Преди освобождаването няколко десетки протестиращи се събраха пред централата на Tepco в Токио, държайки табели с надписи "Не изхвърляйте замърсена вода в морето!" Митингът приключи за около час.

Япония започва изпускането на водата от АЕЦ "Фукушима" на 24 август

Япония започва изпускането на водата от АЕЦ "Фукушима" на 24 август

Въпреки критиките на Китай и местни рибарски организации