Япония обяви, че ще започне изпускането на повече от 1 милион метрични тона обработена радиоактивна вода от авариралата атомна електроцентрала "Фукушима" на 24 август, съобщава "Ройтерс".

Намеренията ѝ обаче предизвикаха силни критики от страна на Китай.

Планът, одобрен преди две години от японското правителство като ключов за извеждането от експлоатация на централата, управлявана от Tokyo Electric Power Company (Tepco), срещна съпротива и от местни риболовни организации, които се опасяват, че тези действия може да застрашат поминъка им.

"Поисках Tepco бързо да се подготви за изпускането на водата в съответствие с плана, одобрен от МААЕ, и очаквам изпускането на водата да започне на 24 август, ако метеорологичните условия го позволяват", посочи министър-председателят Фумио Кишида.

Япония увери, че изпускането на водата не крие рискове.

За МААЕ интересът към изпускането на водата от Фукушима е "напълно логичен"

За МААЕ интересът към изпускането на водата от Фукушима е "напълно логичен"

Гроси уверява, че планът е в съответствие с международните стандарти за безопасност

Международната агенция за атомна енергия даде зелена светлина на плана през юли с аргумента, че той отговаря на международните стандарти и че въздействието, което ще окаже върху населението и околната среда, е "незначително".

Някои съседни страни обаче остават скептични относно безопасността на плана, като Пекин се очертава като най-яростния критик.

През юли говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин заяви, че Япония е проявила егоизъм и арогантност, като не се е допитала до международната общност относно изпускането на водата.

Китай забрани вноса на морски дарове от 10 префектури в Япония, включително Фукушима и столицата Токио. Вносът на морски дарове от други префектури е разрешен, но трябва да премине тестове за радиоактивност и да има доказателство, че продуктите са произведени извън 10-те забранени префектури.

Хакери протестират с кибератаки в Япония заради изпускането на водата от Фукушима

Хакери протестират с кибератаки в Япония заради изпускането на водата от Фукушима

Токио забелязва нарастване на кибератаките от миналия месец, след като обяви плановете си за ядрената вода

Южнокорейски активисти също протестираха срещу плана, въпреки че Сеул заключи от проведено собствено проучване, че изпускането на вода отговаря на международните стандарти и посочи, че зачита преценката на МААЕ.

Япония уточнява, че водата ще бъде филтрирана, за да се премахнат повечето радиоактивни елементи, с изключение на трития - изотоп на водорода, който трудно се отделя от водата. Пречистената вода ще бъде разредена значително под международно одобрените нива на тритий, преди да бъде изпусната в Тихия океан.

Водата е използвана за охлаждане на горивните пръти на АЕЦ "Фукушима" след ядрената авария, причинена от огромно цунами през 2011 г., което удари източното крайбрежие на Япония.