Южна Африка поема председателството на Г-20 в неделя, първата африканска страна, която ръководи форума, въпреки че фокусът й върху въпроси като приобщаващ растеж и изменението на климата рискува да се сблъска с тежката реалност на търговските войни и дипломатическо напрежение, предава "Ройтерс".
Година след като Африканският съюз беше приет като постоянен член на Г-20, заставането на Южна Африка начело се разглежда като възможност да се настоява за напредък в политически области, които са от решаващо значение за развитието на континента.
Президентът Сирил Рамафоса посочи приобщаващия икономически растеж, продоволствената сигурност, изменението на климата и изкуствения интелект като приоритети, като подробности се очакват следващата седмица.
Южна Африка е четвъртият поред развиващ се пазар, който поема председателството на Г-20, което се сменя ежегодно, след Индонезия, Индия и Бразилия. Рамафоса заяви, че страната му ще се стреми да надгражда върху работата на неговите предшественици.
Съединените щати ще поемат управлението през декември 2025 г. под ръководството на Доналд Тръмп, чиято бъдеща администрация заплаши да въведе ограничителни търговски мита за нации, включително Канада, Мексико и Китай, пораждайки опасения от търговски войни.
Тръмп също така до голяма степен отхвърли научния консенсус относно въздействието на човешката дейност върху изменението на климата и обеща да премахне политиките, свързани с климата, които ще наследи от президента Джо Байдън.
"За Южна Африка ще бъде важно да гарантира, че консолидира позициите на Глобалния Юг и ще предаде на САЩ солидно наследство по въпроси, за да избегне размиването или подкопаването на целия дневен ред на Глобалния Юг от страна на САЩ и Глобалния Север", каза Дейвид Monyae, директор на Центъра за африканско-китайски изследвания в университета в Йоханесбург.
Международният валутен фонд и рейтинговите агенции предупредиха, че все по-протекционистичните търговски политики са заплаха за глобалния растеж и могат да засегнат най-тежко нововъзникващите пазарни икономики.
Лора Рубидж, изследовател на външната политика в Южноафриканския институт за международни отношения, каза, че председателството на Г-20 ще даде шанс на Южна Африка да се застъпи за по-ефективни реформи.
Тя каза, че напредъкът по въпроси като държавния дълг, общата рамка на МВФ и подобряването на механизма за уреждане на спорове на Световната търговска организация може да спомогне за постигането на целта за приобщаващ растеж на Рамафоса.