Президентът на САЩ Доналд Тръмп се изправи срещу президента на Южна Африка Сирил Рамафоса с взривоопасни неверни твърдения за геноцид над белите и заграбване на земи по време на напрегната среща в Белия дом, която напомни за засадата му през февруари срещу украинския лидер Володимир Зеленски.
Южна Африка има един от най-високите проценти на убийства в света, но преобладаващата част от жертвите са чернокожи. Това припомни "Ройтерс".
Рамафоса се надяваше да използва срещата в сряда, за да възстанови отношенията на родината си със САЩ, след като Тръмп отмени така необходимата помощ за Южна Африка, предложи убежище на бялото африканско малцинство, изгони посланика на страната и разкритикува съдебното ѝ дело за геноцид срещу Израел.
Южноафриканският президент пристигна подготвен за агресивно посрещане, като доведе в делегацията си популярни бели южноафрикански голфъри и заяви, че иска да обсъдят търговията. САЩ са вторият по големина търговски партньор на Южна Африка, а страната е изправена пред 30% мито в рамките на спрените в момента от Тръмп редица данъци върху вноса.
Но във внимателно подготвената атака в Овалния кабинет Тръмп се хвърли в атака, като бързо премина към списък с опасения относно отношението към белите южноафриканци. Той дори подкрепи обвиненията си с видеоклип и купчина новинарски статии за насилието над белите фермери.
"Хората бягат от Южна Африка заради собствената си безопасност. Земята им е конфискувана, а в много случаи са убити", добави президентът, повтаряйки някогашната маргинална теория на конспирацията, която циркулира в световните крайно десни чатове от поне десетилетие.
Тази теори се подкрепя от родения в Южна Африка Илон Мъск, който беше в Овалния кабинет по време на срещата.
Южна Африка, която е преживяла векове на драконовска дискриминация срещу чернокожите по време на колониализма и апартейда, преди да се превърне в многопартийна демокрация през 1994 г. под ръководството на Нелсън Мандела, отхвърли твърденията на Тръмп.
Новият закон за поземлената реформа, насочен към поправяне на несправедливостите от времето на апартейда, позволява отчуждаване без компенсация, когато това е в обществен интерес, например ако земята е пустееща. Такова отчуждаване не е извършено и всяка заповед може да бъде оспорена в съда.
През 2024 г. южноафриканската полиция регистрира 26 232 убийства в цялата страна, като 44 от тях са свързани със земеделски общности. Осем от тези жертви са били фермери.
ivan-koichev
на 22.05.2025 в 17:14:09 #3Положението на белите в Южна Африка е подобно на положението на сърбите в Косово.
shtimpo
на 22.05.2025 в 11:06:04 #2“Земята им е конфискувана, а в много случаи са убити", добави президентът, повтаряйки някогашната маргинална теория на конспирацията, която циркулира в световните крайно десни чатове от поне десетилетие.” Ама вий на туй ли викате конспиративна теория
Скивай истинска теория на конспирацията тука:
Журналистите лъжат, че журналисти били убити!
Не е вярно! Никъде, никога
Няма такова нещо! Няма, бе и т’ва е
вЕрвай ми, братО
nsmilitia
на 22.05.2025 в 10:24:33 #1Никакви неверни твърдения не са. Срвщу белите в ЮАР се води от години пълен геноцид и това се замита под килима от чернилската биомаса на власт. Смърт за черните бoклуци в ЮАР!!!