България и Италия ще работят заедно за нов подход за справяне с миграционния натиск към ЕС. Това стана ясно по време на работното посещение на президента Румен Радев в Рим, където той се срещна с президента на Италия Серджо Матарела.

Според двамата държавни глави Дъблинското споразумение не е справедливо към държавите, които формират външните граници на ЕС като България, Италия, Гърция и Малта. Поради тази причина е необходимо да се работи за нова система, която да отчита спецификата и проблемите на тези страни. Президентите отчетоха и необходимостта от промяна на несправедливото решение, което повелява имигрантите да бъдат връщани механично в държавите, в които първо са били регистрирани.

По думите на Радев редица страни в Централна, Източна и Северна Европа, които се обявяват за солидарност и споделена отговорност в охраната на външните граници на ЕС, осъзнават нуждата от промяна на Дъблинското споразумение.

По време на срещата държавният глава на Италия е заявил, че страната ще подкрепи България за присъединяването ѝ в Шенген. Матарела е изразил и готовността на Италия да предостави безвъзмездно на България софтуер за борба с финансовите престъпления, корупцията и организираната престъпност.

"Италия е готова до обучи български експерти. В няколко държави е въведен този софтуер и вече се регистрират чувствителни резултати", коментира Радев. В този контекст той обясни, че ще предложи на българското правителство и на съдебната власт създаването на експертна група, която на място да се запознае с италианския опит и с възможността да се въведе този антикорупционен модел и в България.

Двамата президенти са обсъдили и диверсификацията на източниците и маршрутите за доставки на енергийни ресурси към Европа, както сътрудничеството между България и Италия в сферата на отбраната, културата и други.