Западът вече не гледа на Китай като на потенциален партньор, а като на геополитически съперник. Така New York Times обобщава резултатите от срещата на върха на Г-7, която се проведе тази седмица в Италия.
"В заключителното комюнике от срещата на върха има 28 споменавания на Китай, като почти всички те описват Пекин като злонамерена сила.
Контрастът с представянето на Китай само преди няколко години е рязък", отбелязва New York Times.
На предишни срещи на върха най-големите западни икономики често говореха за сътрудничество с Пекин в контекста на борбата с изменението на климата, противодействието на тероризма и разпространението на ядрени оръжия.
Въпреки че Китай никога не е бил канен в Г-7 за разлика от Русия, която беше изхвърлена от клуба заради окупацията на Крим, Пекин често е бил описван като "партньор", по-специално като доставчик на стоки и пазар за западни стоки.
Дори след избухването на пълномащабна война в Украйна Западът очакваше Китай като сила, която да възпре Кремъл от по-нататъшна ескалация.
"Това вече няма да се случи. През тази година Китай и Русия често бяха обсъждани на един дъх и с еднакви заплашителни термини, което може би е естествен резултат от задълбочаващото се партньорство между тях", отбелязва изданието.
Сега комюникето от срещата на върха на Г-7 включва директни обещания за санкции срещу китайските компании, които подкрепят руската военна машина.
Според NYT в администрацията на американския президент Джо Байдън все повече се налага убеждението, че китайският владетел Си Дзинпин е променил отношението си към войната в Украйна през последната година и сега Пекин възнамерява все повече да подкрепя Русия.
Авторът на публикацията отбелязва, че нарастващата враждебност на Запада към Китай е свързана не само с ролята му в подкрепа на инвазивните стремежи на Москва.
Пекин е обвиняван в поредица от сериозни хакерски атаки срещу американската и европейската критична инфраструктура.
Според американски официални лица кибернетичната дейност на Китай е подготовка за евентуална война с Тайван, по време на която Пекин ще се опита да парализира Съединените щати, като спре критичната им инфраструктура.
projekt
на 17.06.2024 в 15:16:18 #3т.нар "запад" е съвкупност от бивши и настоящи колониални сили. САЩ е всъщност създаден от кадри на Англия - основно престъпници. т. нар запад няма нужда от партньори. т.нар запад има нужда от работна ръка, от васали.... да обясняваш че САЩ са добри че са дали работа на Китай, а Китай са неблагодарници....е смешно и жалко. това е все едно "негър" да благодари на белия си господар че го е направил роб, дал му е работа и го е научил да бере памук..... САЩ не са давали работа на Китай защото САЩ са добри. САЩ са давали работа на Китай защото в Китай е било евтино. затова. така че няма защо Китай да е благодарен. а и е добре да се знае че историята на света и историята на САЩ нямат нищо общо. САЩ е държава на няколко стотин години. САЩ няма партньори, САЩ няма приятели. САЩ има васали....подобен васал е България. България плащаше скъп ток на американските централи, България поръча и плати самолети които САЩ не й достави, България плати на САЩ за доставка на руско ядрено гориво вместо България да си го купи директно от Русия. в момента САЩ отпуска 100 милиарда помощи за Украйна от които не повече от 7 - 8 - 10 милиарда отиват в Украйна. останалите пари остават в САЩ - нови производства, нови разработки и т.н. Европа отпуска 50 милиарда. всички тия милиарди отиват в Украйна, а Украйна ги плаща на САЩ за оръжия. реално сметката я плаща Европа. за съжалени новите китайски господари ще са по лоши от американките господари, но заради арогантността на САЩ все по голяма част от хората искат да отхвърлят американското икономическо робство
rising.red
на 17.06.2024 в 09:24:47 #2Западът няма партньори! Използва те докато може, а после си враг, понеже не искаш да си колония, или търсиш равнопоставеност в бизнеса. Примери бол...
Опако
на 17.06.2024 в 04:41:53 #1САЩ изключително глупаво оставиха в ръцете на Китай значителни технологии! Сега ги обявяват за заплаха №1 на света! Това беше малоумна стратегическа грешка! Но, за нас българите, най-лошото бе, че ни подхвърлиха на сталинофашистките изверги!