Химически фабрики, основани или притежавани от някои от най-богатите хора в Русия, доставят съставки за заводи, които произвеждат експлозиви, използвани от армията на Москва по време на войната в Украйна, показва анализ на "Ройтерс" на железопътни и финансови данни.
Сред назованите милиардери са Роман Абрамович и Вагит Алекперов. Докато компаниите им твърдят, че доставките са предназначени за граждански цели, анализ на железопътни данни показва, че химикалите достигат до заводи, подлежащи на западни санкции, като Свердлов в Дзержинск - основен производител на експлозиви HMX и RDX.
Данните прегледани от агенцията разкриват, че Eurochem, основана от Андрей Мелниченко, е доставила хиляди тонове оцетна и азотна киселина, използвани в експлозивите, а Uralchem на Дмитрий Мазепин е осигурила амониев нитрат и азотна киселина. Evraz, свързана с Абрамович, е изпратила толуен, съставка за TNT, към заводите за боеприпаси.
Въпреки санкциите срещу самите милиардери, компаниите им до голяма степен са избегнали сериозни ограничения. Анна Нагурни, експерт по вериги за доставки, отбелязва, че тези компании не само подкрепят военните усилия, но и осигуряват твърда валута чрез износ на граждански продукти като торове.
Докладът подчертава и неуспехите на западната стратегия за санкции. Въпреки ограниченията, Русия успява да увеличи военното си производство, което включва 2,4 милиона артилерийски снаряда през 2024 г.
За да определи откъде са получавали доставките си основните заводи за боеприпаси в Русия, "Ройтерс" анализира движението на повече от 600 000 железопътни пратки, които превозваха химикалите, необходими за производството на експлозиви от нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. до септември 2024 г.
Използвайки изтекли данъчни фактури, обхващащи части от 2023 г., "Ройтерс" също успя да провери, че четири от химическите фирми са доставчици на четири от производителите на експлозиви.
Нито Кремъл, нито министерството на отбраната, нито Rostec отговориха на въпросите на "Ройтерс" относно ролята на цивилните компании в доставките на руската индустрия за производство на боеприпаси.
Преди войната всички заводи за експлозиви, като част от усилията за диверсификация, също се използваха за производство на експлозиви или барут за граждански цели. "Ройтерс" не можа да определи дали подобни граждански продажби продължават и дали доставените химикали може да са предназначени за гражданска употреба.
Петте завода за боеприпаси, получавали доставки от компаниите на милиардерите, включват масивното съоръжение Свердлов в Дзержинск. Заводът е единственият значим производител в Русия на пластични експлозиви HMX и RDX, използвани в артилерия и ракети, според служител на украинското разузнаване.
Две фабрики, управлявани от Eurochem - основана от руския милиардер Андрей Мелниченко - доставят химикали на Свердлов, според железопътните данни.
Eurochem е един от най-големите световни производители на минерални торове. Неговият азотен завод Nevinnomysskiy в югозападна Русия е изпратил най-малко 38 000 метрични тона оцетна киселина до Свердлов по време на войната в Украйна, според анализ на Reuters на железопътните данни.
Второто съоръжение на Eurochem, Novomoskovskiy Nitrogen, е изпратило близо 5000 метрични тона азотна киселина до Свердлов през същия период, показват данните на железниците.
Както оцетната киселина, така и азотната киселина се използват за производството на HMX и RDX.
Според изчисления на "Ройтерс", базирани на научна литература и прегледани от експерт по експлозиви, 5000 тона азотна киселина могат да бъдат използвани за производството на 3000 тона RDX, достатъчни за пълнене на 500 000 артилерийски снаряда с голям калибър.
Два други държавни завода за боеприпаси, Тамбовският барутен завод и Казанският барутен завод, са получили пратки с киселини от Uralchem, показват железопътните данни.
Изтеклите руски данъчни фактури, прегледани от "Ройтерс", също така разкриха, че Uralchem е снабдявал фабриките в Свердлов, Тамбов и Казан, както и държавния завод Perm Powder миналата година.
Стоманодобивен завод в Сибир, собственост на листната в Лондон Evraz, е доставил 5000 метрични тона толуен - съставка за TNT - на завода за олио Бийск, според железопътни данни. Evraz беше санкциониран през 2022 г. от британското правителство, което заяви, че е доставяло стомана на руската армия.
В изявление Evraz каза, че доставя толуен само за "цивилни цели". Заводът Biysk Oleum, подразделение на Свердлов, не отговори на искания за коментар.
Рафинерията на Лукойл в Перм предостави 6500 метрични тона толуен на завода за прах в Перм, Казан и Бийск. Лукойл е частично собственост на милиардера Алекперов, бивш президент на компанията. Подобно на други, той продаде много акции през 2022 г., но запази дял от 8,55%.
Критици на санкциите предупреждават, че налагането на ограничения върху химическите компании може да засегне глобалното земеделие. В същото време някои експерти призовават за преоценка на политиките, за да се засили натискът върху руската военна индустрия.
Компаниите отричат участие във военни доставки. Засега западните институции обмислят нови мерки, които да затворят вратички в режима на санкции, без да застрашават продоволствената сигурност.