САЩ имат около 800 военни бази в други държави по света, които им струват 100 милиарда долара годишно - броят им може да е по-висок, тъй като това зависи дали се включват базите в Ирак и Афганистан.

Това е според американския професор Дейвид Вайн в книгата му Base Nation, който очертава финансовата, екологичната и човешката цена за поддържането на тези бази.

Думата „база" е с широко понятие, което обхваща всички военни постове, станции, лагери, казарми, укрепление и др. по света. Пентагонът уточнява, че „базата" е всяка географска локация, която е „собственост или е под наем, или друг вид притежание" на военните.

Повечето от тези бази се появяват след Втората световна война, когато САЩ заемат позиция на глобален лидер и миротворец в и около Япония и Германия. Корейската и Студената война ускоряват разширяването на американската военна структура в други държави. Политиката на възпиране разпространението на комунизма принуди САЩ да открият нови бази по целия свят, за да имат присъствие в райони, уязвими на съветско влияние, което като цяло означава навсякъде.

Макар че сега Япония, Германия и Корея са американски съюзници и стабилни демокрации, хиляди войници и много бази остават действащи в тези държави. Въпреки че Студената война приключи, голям част от изградената военна инфраструктура в отговор на тази ера остава оперираща.

Американските данъкоплатци трябва да плащат сметките за поддръжката на тези бази. Това означава, че 100 милиарда долара от американската икономика са пренасочвани към тези бази.

Мащабна военна система, която осигурява американско влияние във всеки ъгъл на планетата и като се има предвид необезпокоявания характер на тази широко разпространена стратегия, малка е вероятността да има промяна скоро, отбелязва VOX, позовавайки се на автора.