САЩ имат около 800 военни бази в други държави по света, които им струват 100 милиарда долара годишно - броят им може да е по-висок, тъй като това зависи дали се включват базите в Ирак и Афганистан.
Това е според американския професор Дейвид Вайн в книгата му Base Nation, който очертава финансовата, екологичната и човешката цена за поддържането на тези бази.
Думата „база" е с широко понятие, което обхваща всички военни постове, станции, лагери, казарми, укрепление и др. по света. Пентагонът уточнява, че „базата" е всяка географска локация, която е „собственост или е под наем, или друг вид притежание" на военните.
Повечето от тези бази се появяват след Втората световна война, когато САЩ заемат позиция на глобален лидер и миротворец в и около Япония и Германия. Корейската и Студената война ускоряват разширяването на американската военна структура в други държави. Политиката на възпиране разпространението на комунизма принуди САЩ да открият нови бази по целия свят, за да имат присъствие в райони, уязвими на съветско влияние, което като цяло означава навсякъде.
Макар че сега Япония, Германия и Корея са американски съюзници и стабилни демокрации, хиляди войници и много бази остават действащи в тези държави. Въпреки че Студената война приключи, голям част от изградената военна инфраструктура в отговор на тази ера остава оперираща.
Американските данъкоплатци трябва да плащат сметките за поддръжката на тези бази. Това означава, че 100 милиарда долара от американската икономика са пренасочвани към тези бази.
Мащабна военна система, която осигурява американско влияние във всеки ъгъл на планетата и като се има предвид необезпокоявания характер на тази широко разпространена стратегия, малка е вероятността да има промяна скоро, отбелязва VOX, позовавайки се на автора.
ivan-ivanov-OyRj6mLH
на 20.04.2022 в 17:03:02 #10Цитат от статията - "Американските данъкоплатци трябва да плащат сметките за поддръжката на тези бази. Това означава, че 100 милиарда долара от американската икономика са пренасочвани към тези бази."... Невярно - американския данъкоплатец НЕ плаща и долар за сметките за поддръжка на тези бази! Сметката до стотинка я плаща българския данъкоплатец!
yulian-stankov
на 26.02.2016 в 20:00:34 #9Чрез тези бази установиха влкание и завладяха икономически всички страни в които са. Затова стигнахме дотам, че си купуваме собствената вода от кока кола. Златото ни отива в канада, горите ни в турция и гърция, а всичко останало е дадено на чужденците с по малко влияние. Добре че отворихме границите да стане възможно всичко това.
psp_11
на 19.05.2015 в 17:15:23 #8сеирджия | 19.05.2015 14:55 ..... Само у нас нямаха база, защото тук петата им колона си беше достатъчно многобройна... ---- Неверен извод - доставка на оръжие и поддържане на боева готовност на българската армия, което дава възможност за национална гордост.. Която в момента, като колониална държава, въобще липсва..
psp_11
на 19.05.2015 в 17:12:20 #7Това да имаш много собственост и грижи за поддръжка дори и под наем се изискват средства.. Когато средствата намаляват, а апетитът за нови разширения се увеличава, се получава рязко влошаване на психическото състояние в негативна посока..
сеирджия
на 19.05.2015 в 15:55:28 #6ves4o | 19.05.2015 13:46 Елементарен съпрос и още по-лесен отговор - защото може да си го позволи! ---------------------------------- Мда-а-а-а! И винаги е било така... Винаги големият лидер е имал гарнизон във васалната крепост, или база, както щеш го наречи... Както по цял свят имаше бази Велкобритания, когато беше светвен лидер. Както Испания и Португалия преди това. Дорогие товарищи, когато вечния и несъкрушим СССР се напъваше да става световен лидер, не отваряше ли бази навсякъде, където може? - Куба, Виетнам, Никарагуа, ... ГДР, Унгария, Чехословакия... Само у нас нямаха база, защото тук петата им колона си беше достатъчно многобройна... Щатите имат много трески за дялане, ама като се замисли човек ... лидерите можеше и да са много други ... майко мила ... .
posredstven
на 19.05.2015 в 15:12:34 #5как защо . паразитът трябва да се издържа
ves4o
на 19.05.2015 в 15:02:23 #4юриста | 19.05.2015 13:49 Повечето от тези бази се появяват след Втората световна война, когато САЩ заемат позиция на международен агресор и терорист. Промяна ще има, когато руснаците ги заблъскат военно, а китайците - икономически. Някои все чака Русия да "заблъска" САЩ, а то все друго става. То не бяха Либия, Ирак, Авганистан, Сърбия....Много "заблъскана" тази Америка.... И все пак, хубаво нещо е надеждата, все нещо трябва да те крепи в този живот.
ves4o
на 19.05.2015 в 14:46:30 #3Елементарен съпрос и още по-лесен отговор - защото може да си го позволи! Това, че другите не могат, не значи, че тези които могат трябва да се съобразяват с тези, които не могат.
Bobby_gBG
на 19.05.2015 в 13:47:42 #2Всяка империя фалира рано или късно... И САЩ упорито вървят по този път. Въпрос на време е. Единствената разлика е че предишните западащи империи не са имали достъп до оръжия с които да ликвидират човешката раса по цялата земя, и не са можели да изнудват света с пръст върху червения бутон.
балкандо
на 19.05.2015 в 13:20:22 #1Всички империи, Персия, Рим, Китай, Монголска, на инките..., са имали многобройни военни части из познатият им свят. След което са се гътнали под тежестта на разходите и предателствата на наемниците, които днес наричаме професионална армия.