Многонационална железопътна и пристанищна сделка, свързваща Близкия изток и Южна Азия, ще бъде обявена в събота в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Ню Делхи. Това обяви официален представител на Белия дом пред журналисти на годишната среща на върха на блока в Ню Делхи.
Сделката ще бъде от полза за страните с ниски и средни доходи в региона и ще позволи на Близкия изток да играе критична роля в глобалната търговия, обясни Джон Файнър, заместник-съветник по националната сигурност на САЩ, цитиран от "Ройтерс".
Пактът има за цел да свърже страните от Близкия изток чрез железопътна линия и да ги свърже с Индия чрез пристанище, подпомагайки потока на енергия и търговия от Персийския залив към Европа, като съкращава времето за доставка, разходите и използването на гориво.
Меморандум за разбирателство за сделката ще бъде подписан от Европейския съюз, Индия, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Съединените щати и други партньори от Г-20, каза Файнър.
"Смятаме, че свързването на тези ключови региони е огромна възможност", допълни той. Все още не е ясна стойността на сделката.
Пактът идва в критичен момент, когато президентът на САЩ Джо Байдън се опитва да противодейства на натиска на Китай за глобалната инфраструктура на "Един пояс, един път", като представя Вашингтон като алтернативен партньор и инвеститор за развиващите се страни в групата на Г-20.
Този ход идва на фона на усилията на САЩ за по-широко дипломатическо споразумение в Близкия изток, което би накарало Саудитска Арабия да признае Израел.
От гледна точка на САЩ, сделката помага за "намаляване на температурата в целия регион" и "разглеждане на конфликт там, където го виждаме", добави Джон Файнър.