Все по-често жените в Ирак, Афганистан и Сомалия стават жертва на насилие, съобщава АП.
Най-често това става, когато те говорят открито и публично в защита на правата си, обяви представител на ООН, цитиран от агенцията.
Ноелин Хайзер, която е изпълнителен директор на Фонда за развитие на жените към ООН, призова да се увеличат усилията в осигуряване на сигурност за жените в зоните на конфликти.
На тях трябва да им се даде работа, справедливо отношение, включително и възмездие в случаите, когато са жертва на изнасилване.
В Ирак, Афганистан и Сомалия екипът на Ноелин Хайзер отчита, че жените имат все по-малка роля в обществения живот.
Жените подписват смъртните си присъди, когато се изправят пред обществеността и поискат повече права, обясни Хайзер.
В централата на ООН в Ню Йорк Хайзер се обяви за въвеждането на резолюция 2000, в която се съдържа призив на жените да бъде позволено да заемат позиции, от които да взимат ключови решение за изграждането и подържането на мира.
Освен това с резолюцията се предвижда да бъдат разследвани престъпления срещу жени, както и да се увеличи сигурността на жените и момичетата по време на война.
На заседанието бе отчетено, че през изминалата година за първи път жена е застанала начело на африканска държава - това е Елън Джонсън-Сърлийф - президент на Либерия.
Малко след нейното назначаване в страната бе приет закон срещу изнасилванията.
В същото време и в Сиера Леоне бяха организирани множество демонстрациите, на които се настояваше да бъдат създадени закони срещу трафика на жени, за зачитане на техните права, включително и даване право на наследство.
В Източен Тимор пък в парламента бе обсъден проектозакон за домашното насилие.
Въпреки тези положителни събития през изминалата година, жените в Африка и Азия продължават да са заплашени от несигурност и насилието продължава да бъде инструмент, с който те са принуждавани да изпълняват волята на семействата си и общностите си.
gabriel
на 27.10.2006 в 15:03:49 #1А по времето на Саддам имало ли е жени на държавни постове?