Сунитското опозиционно движение Ал-Мустакбал и неговият лидер, бившият премиер Саад Харири, няма да участват за първи път от 1992 г. на парламентарните избори, които ще се проведат в Ливан на 15 май. Това съобщи в неделя новинарският портал El Nashra. Според него опитът на председателя на Камарата на депутатите (парламента) Набих Бери и председателя на Централната партия Уалид Джумблат да убедят Харири да промени решението си не е бил успешен.
"Нито аз, нито движението Ал-Мустакбал ще участваме в изборите", цитира порталът думите на бившия министър-председател пред група поддръжници в центъра на Бейрут. "Понякога трябва да направите крачка назад, за да продължите отново напред към успеха. " Харири възнамерява да се обърне към ливанската общественост в понеделник и да обясни причините за тази своя стъпка.
Депутатът от Ал Мустакбал Хади Хобеиш каза пред Ал Джадид, че подобен ход "би бил пагубен за баланса на силите в законодателната власт и за сунитската общност като цяло".
По-рано ливанският премиер, лидерът на блока Ал-Васатия Наджиб Микати и бившият премиер Тамам Салам обявиха отказа си да участват в изборите. И двамата обясниха решението си с желанието "да се отвори пространство за младите политици за обновяване на страната".
Местният експерт Махер ал Хатиб не изключва, че в настоящата ситуация може да се появи независим сунитски изборен съюз, воден от Фуад ал Синьора, който ръководеше ливанското правителство от 2005 до 2008 г.
"Бойкот от водещи фигури на сунитската политическа арена може да доведе до отлагане на парламентарните избори за по-късна дата", каза Махер ал Хатиб.