Джоанна Димтирова - Директор на дирекция „Финанси и управление на собствеността" към НКЖИ и Емил Лозанов - Ръководител на екипа, преговаращ за заема от Световната банка(СБ) пред news.bg

Каква е целта на заема, който Световната банка ще предостави на Национална компания Железопътна инфраструктура (НКЖИ)?
Джоанна Димитрова:
Стойността на заема, който ще получи НКЖИ е 70 млн. евро или реципрочната стойност в левове, която е около 140 млн. лв. Целта на кредита е да финансира проекти за доставка на механизация за поддържане на ЖП-инфраструктурата, като това ще спомогне за минимизиране на разходите за текущо поддържане.
Заемът ще помогне и за преодоляване на технологичното изоставане на НКЖИ, както и да замени високоразходните стари машини, които след приключването на първия програмен период на ОП "Транспорт" до 2013 г. няма да отговарят на европейските изисквания.
С изброеното по-горе ние целим по-висока ефективност, ефикасност и подобряване финансовото състояние на дружеството.

На какъв етап са преговорите със световната банка?
Джоанна Димитрова:
След последните фактически преговори, които се проведоха в края на м. юли 2011 г., ние вече очакваме да се вземе решение на борда във Вашингтон, което планираме да стане до средата на септември. Уговорени са всички параметри на заема, като са съгласувани текстът и обхватът на споразумението за кредита със Световната банка.
След одобрението на борда във Вашингтон следва в България да се направят съответните прегледи на всички документи в Министерството на транспорта, както и в Министерството на финансите и да се пристъпи към официалното подписване. Според нас достъп до заема ще имаме към края на октомври или началото на ноември.

На какъв принцип ще бъде отпускано финансирането от Световната банка?
Джоанна Димитрова:
За разлика от БДЖ, където ще получат средствата на траншове, при НКЖИ схемата ще бъде на принципа на тръжните процедури. Те ще се обявяват след изготвени тръжни документи от страна на НКЖИ по критерии и условия, които ще зададе Световната банка. След обявяване на тръжната процедура и явяване на кандидатите, отговарящи на условията, от тях ще бъде избран един, с който ще бъде сключен договор. Тогава ще бъде платен аванс, като след доставката на машината планираме да направим и окончателното плащане.

Какви са включените проекти в обхвата на заема?
Емил Лозанов:
В един дълъг период от време от около 2-3 години със Световната банка съвместно сме селектирали най-важните компоненти, които трябва да бъдат включени в такъв заем. Към момента финалният списък съдържа само машини за поддръжка на ЖП-инфраструктура - това са машини за енергетичните съоръжения, за контрол на контактната мрежа, за поддръжка на геометрията на контактната мрежа и за превоз на бригадите, отговарящи за енергоразпределението. От там нататък имаме една цяла група за железен път - големи подбивни машини, системи за измерване на геометрията на железния път и др.

Какъв е графикът за изпълнение на проекта?
Емил Лозанов:
Подробният ни график се простира до началото на 2015 г. Това ще ни позволи определена гъвкавост в последните месеци на заемното споразумение. Възможно е по различни причини да има отклонение от този график.

Какви са условията по заема?
Джоанна Димитрова:
Заемът е с валидност до края на 2015 г. Схемата на изплащане е за 12 години след 5-годишен гратисен период, който започва да тече от получаването на заема и се очаква да свърши през 2016 г.
Постарали сме се да договорим максимално изгоден лихвен процент, който е съгласуван с Министерството на финансите. Лихвата ще бъде 6-месечния EURIBOR плюс променлив спред. Схемата на плащане е два пъти годишно.

Как държавата ще участва в заемното споразумение?
Емил Лозанов:
В момента правителството участва с гаранционно споразумение, което е за целия заем. Минахме през различни варианти за финансиране, включително и участие от страна на държавата. Сега в момента е по-проста схемата. Имаме 100% финансиране от СБ, но пък за сметка на това този заем е на 100% е гарантиран от държавата.
Споразумението за гаранция също трябва да бъде ратифицирано от Народното събрание.

Какво е мястото на този заем в плановете за развитие на НКЖИ?
Джоанна Димитрова:
Жизненият цикъл на машините на НКЖИ е около 30-40 години, но те са доста стари и затова са доста високоразходни - заради честите ремонти, които изискват, а частите за тях се доставят от чужбина и за които трябва определен период от време, за да се подготви тръжната процедура. Това забавя целия процес на плановите ремонти, които трябва да се правят от март до октомври, защото през зимния период се извършва само най-наложителната ремонтна дейност.
Важно е да се отбележи, че през годините съществуващата техника не е поддържана по най-добрия начин, като дори е имало период, в който се е бездействало. Старите машини използват и гориво, което тази година поскъпна с 15-20%. Поради изброените по-горе причини в последните две години разходите за поддръжка на тези машини са нараснали с около 30%.
Искрено се надяваме, че след закупуването на новата техника ще успеем да спестим между 5 и 10 млн. лв. от намаляване на разходите за поддръжка.
От друга гледна точка НКЖИ изключително много се гордее с това, че ще успее да постигне едно средно европейско ниво по отношение на ефективността на работната ръка. Знаем, че на този етап почти всичко се извършва ръчно, като с новите машини това ще бъде променено. Следствие на това ще отпаднат разходи за работна заплата, социални осигуровки и др.
Като цяло ще бъдат минимизирани разходи от всички пера - за ремонт и поддръжка, за горива и за нискоквалифициран персонал.
Емил Лозанов: Трябва да споменем и един допълнителен проект, който ще се финансира по ОП „Транспорт" в частта за техническа помощ. Той ще представлява консултантска услуга за реинженеринг на дейностите в енергоразпределението и поддръжката на железния път. Това е изключително важно от гледна точка на това каква организация да бъде създадена за по-ефективно използване на новите машини и да няма разпиляване из страната на този ресурс.

Има ли НКЖИ капацитет да се справите с дейностите, свързани с обслужването на заема?
Емил Лозанов:
На този етап смятаме, че сме създали добра организация по подготовката и началото на дейностите, свързани с изпълнението на заема. Вече е създаден екип от шест души, които са специалисти по доставките и по финансовото управление на заемните средства. Този екип работи в координация с други 5 специалисти по финанси, счетоводство, технически и правни въпроси.
Очакваме да има припокриване между различните видове договори, тъй като реално започваме с всичките процедури почти едновременно, но имаме възможност да включим и нови експерти към тези екипи, за да може да се поеме този натиск в началото.

Няма ли да има такъв момент, в който да се припокрият проектите, финансирани от Световната банка, с други, които се финансират от самото дружество?
Емил Лозанов:
Всъщност не, защото това зависи пряко от характера на финансирането. Досега НКЖИ има само епизодични процедури за доставка на машини и то неголеми, като основно преобладават търгове за доставка на резервни части.
Сега говорим за едно ново ниво на технологично обновление, което ще достави пълен набор от големи, малки и средни машини за поддръжка на железния път и на енергетичните съоръжения. Това досега беше едно липсващо звено в инвестиционната програма на компанията, защото по оперативните програми на ЕС ние имаме възможност да изградим и модернизираме ЖП-инфраструктурата, но не и да закупуваме машини.
Знаете, че бюджетът има определени затруднения да отделя големи средства за това, но смятаме, че сега със заема ще попълним тази технологична дупка в нашата схема.
Джоанна Димитрова: Припомняме, че капиталовият трансфер на компанията, който е в размер на 90 млн. лв., като цяло се пренасочва за рехабилитация и реконструкция на определени отсечки и обекти, които не са предмет по ОП „Транспорт".
Като се има предвид, че тези средства са недостатъчни, НКЖИ е заложила в своя бизнес план заема, за да може да се навакса технологичното изоставане и да се намалят разходите и да се увеличи ефективността на ремонтите.
Целта е да вземем сега необходимото оборудване, за да може през 2013 г., когато вече имаме новите по-високоскоростни отсечки по участъците Септември-Пловдив, Пловдив-Бургас и Пловдив-Свиленград-турска граница и от Пловдив да се грижим и по-добре за тяхното поддържане.

По някакъв начин заемът ще окаже ли влияние върху финансовото състояние на НКЖИ?
Джоанна Димитрова:
Ние очакваме НКЖИ с всяка изминала година да подобрява финансовото си състояние, което ще се дължи именно на оптимизиране на дейностите и процесите, минимизиране на разходите по неприсъщите дейности, както и тези за външните услуги по доставка и ремонт на машини и съоръжения. Следствие на това, очакваме ефективността на НКЖИ да се подобри от сегашните 30 и 40% на средните за Европа нива от 65-70%.
Така благодарение на свободния паричен ресурс, който ще остане след оптимизацията на дейностите, ще имаме възможност да погасяваме и заема към Световната банка.

Кога планирате НКЖИ да излезе на печалба?
Джоанна Димитрова:
Инфраструктурата може да реализира печалба тогава, когато има голям брой оператори, транспортиращи сериозни обеми товари. Тоест към сегашното състояние на пазара у нас НКЖИ работи, като основният ни акцент е с всяка изминала година да предоставяме по-добра услуга, а това значи по-високи скорости.
Искаме да бъдем по-конкурентоспособни и ако може да привлечем част от автомобилния трафик и превозите на стоки да преминат по релси. В тази връзка НКЖИ би могла да излезе на печалба в момента, в който ние имаме стабилен пазар и същевременно вътре в компанията успеем да постигнем по-висока ефективност и ефикасност.
Когато НКЖИ получи вземанията си от БДЖ, компанията ще бъде автоматично на печалба. Тези средства веднага ще отидат за поддръжка и рехабилитация на железопътната инфраструктура, както изискват директивите на ЕС.
По отношение на оптимизиране на разходите може да кажем, че през следващите няколко години ще извадим от компанията всички неоперативни активи, по които сега само плащаме данъци и отделяме средства за поддръжка.
Ние определено можем да твърдим, че към момента НКЖИ е финансово стабилна компания, тъй като нямаме никакви задължения към финансови институции, нямаме задължения и към фиска. През изминалата година дори компанията излезе на данъчна печалба, което доведе до факта, че платихме данъци в размер на 1.1 млн. лв.

Какви са финансовите резултати на дружеството за първите 6 месеца на 2011 г?
Джоанна Димитрова:
За периода януари-юни 2011 г. включително компанията регистрира загуба от 14.505 млн. лв. За същия период на миналата година беше отчетен негативен финансов резултат от 20.745 млн. лв. Това обаче е междинен резултат, тъй като по бизнес план се очаква да приключим 2011 г. със загуба между 8 и 11 млн. лв.