Георги Кадиев, кандидат на БСП за кмет на София, пред news.bg

Как оценявате избирателната активност на първичните избори на Синята коалиция?
При 1 100 000 избиратели в столицата 22 000 участвали в първичните избори на Синята коалиция е унизително малък брой. Както и в национален мащаб - 75 000 гласували са нищо, в сравнение с онези 850 000, които излязоха на първите предварителни избори, организирани от сините през 1996 г. Това обаче не е оценка на обществото само за десницата в България, но и за политическата класа като цяло.

Защо смятате така?
Хората просто не вярват на политическата класа, не желаят да гласуват, не искат да чуят за нея. И затова една от моите големи амбиции е да накарам българите отново да повярват на своите политици.

Кое Ви мотивира лично да гласувате на сините избори на 12 юни?
Първата причина е желанието ми в нашата политика да започнат да се случват някакви нормални неща, да има някаква нормалност. Не да се хвалим с това как не четем книги, как не си режем ноктите, да ни идват някакви манекенки за рождения ден, да ходим на някакъв лов, нещо да се обясняваме. Напротив, ние сме политици, ние трябва да сме за пример на хората и за мен това е една малка крачка в посока потушаване на конфликти, на агресивност и борба на идеи на истински политически терен.

А втората причина?
Тя е, че аз одобрявам формата „вътрешнопартиен избор", смятам я силно мотивираща за самите кандидати, за добра подготовка за истинската кампания и като символ я подкрепих с моето гласуване. По никакъв начин не съм искал да манипулирам избора, да си избера по-лесния от двамата кандидати или нещо такова. Сам отидох, не съм призовавал никой да гласува. За съжаление, този избор бе прекрасен пример как една добра идея може да бъде опропастена!

Какво имате предвид?
Онова, което наблюдавахме на изборите, всъщност, бе умален вариант на това, което вече сме наблюдавали на предни избори и най-вероятно това, което ни очаква през октомври, но уголемено на 10-а степен. Това са купени гласове, превозване на ромски семейства с автобуси от една секция в друга, обвинения, че трети партии са се намесили в изборите, спорове между самите СДС и ДСБ и т.н. И всичко заради един вътрешнопартиен вот на Синята коалиция! Представете си на истинките избори какво ще стане.

Каква е най-голямата опасност пред изборите наесен?
Най-голямата опасност пред изборите наесен, а и изобщо пред демокрацията в България, е фактът, че шеф на предизборния щаб на ГЕРБ е министърът на вътрешните работи. На практика, МВР влиза като коалиционен партньор на ГЕРБ на изборите и това неизбежно повдига въпросът: „Кой ще купува, кой ще мести и кой ще контролира ромските гласове?" Естествено, че там МВР ще има основна роля!

При това положение нужни ли са ни международни наблюдатели?
Категорично, да! Аз мисля, че на вота наесен ще има големи изборни измами, и то най-вече от страна на управляващите. Тъй като те са тези, които имат пари, които имат ресурс, които, в крайна сметка, имат и МВР. И затова е повече от необходимост на вота наесен да има чуждестранни наблюдатели.

Защо заглъхна проблемът с фантомите в избирателните списъци?
Не знам защо заглъхна, но очевидно толкова много проблеми ни се струпаха, че започнаха да ни бягат основни проблеми като този. В София, например, от 1 100 000 поне 100 000 са извън България. Също така знаем, че има други хора, които живеят в столицата, но не са регистрирани адресно тук и вероятно ще се опитат да сменят адресните си регистрации. Има и студенти, които имат право да гласуват с бележки. Всичко това е напълно възможно да доведе до изкривяване на изборите.

Като голям град София като че ли не се влияе сериозно от този проблем.
Да, така е. Но в една малка община от 5 000 души, например, всеки 50 гласа, преместени от една секция в друга могат да обърнат вота.

Кой очаквате да е кандидатът на ГЕРБ за столичен кмет?
Естественият кандидат е настоящият кмет. Така че, ако няма някакви драми и някаква идея за прехвърляне на г-жа Йорданка Фандъкова към друг вид избори, би трябвало да е тя. Но знам ли как ще се събуди Бойко Борисов?! Вчера той заяви, че има кандидат за президент, но какво ще бъде утре сутринта никой не знае. Мисля, че ГЕРБ се докараха до положение, при което един човек седи с химикал, зачерква и казва: „Този - става, този - не става!" Дори и псевдоизпълнителната комисия на партията, която формално съществува, няма думата. Става само онова, което каже Борисов!

На членовете на ГЕРБ май така им харесва.
Да, те всички козируват и гласуват това, което казва Бойко Борисов. Не партията, не т. нар. Изпълнителна комисия - и това ще ги провали!

Лесен противник ли ще е Прошко Прошков в кметската надпревара?
Нито един син кандидат не е лесен противник, просто защото Синята коалиция - и СДС, и ДСБ - имат потенциал в София както структури, така и избиратели. Така че и отпадналият г-н Кисьов, и г-н Прошков са трудни кандидати.

Очаквате ли да има втори тур на кметските избори в столицата?
Задължително ще има втори тур. Мисля, че няма кандидат, който да има шанс да спечели над 50 процента на първи тур. Вярно е, че на изборите през 2009 г. г-жа Фандъкова имаше 66 процента, а аз имах 28, но това бе поради факта, че нямаше син кандидат. Ако имаше син кандидат резултатът щеше да е друг и той щеше да вземе от нейните гласове, защото истината е, че сините избиратели гласуваха за нея.

Впрочем, Синята коалиция не е ли в странно състояние в София?
Бих казал, че Синята коалиция е в едно изключително, шизофренно раздвоение на личността. Защото, от една страна, по силата на официално сключено споразумение сините са коалиционни партньори с ГЕРБ и имат двама заместник-кметове. А, от друга, обясняват как са алтернатива на сегашното управление. За каква алтернатива обаче става дума? Те просто са част от сегашното управление!

Защо наричат Софийското кметство „малкото МВР"?
Заради полицейщината, която цари там. Както и заради многото бивши служители на МВР, които взимат решенията там, които творят компромати, които правят досиета, които се опитват да контролират не само служителите на общината и общинските съветници от ГЕРБ, но и общинските съветници от опозицията.

Има ли натиск над действащи кметове да не се кандидатират отново през есента?
Има, при това огромен натиск. И то не само над кметове от левицата, но и от всички политически партии извън управляващата в момента. И всичко това се прави, защото най-лесният начин да спечелиш служебна победа е като отстраниш действащия кмет. А ГЕРБ определено се опитва да спечели служебна победа!

Каква е технологията на отстраняването?
Навсякъде, където има действащ кмет, той е силен кандидат, именно защото е действащ. Той дори не се нуждае от кампания - всеки ден е в медиите, хората го познават, разполага с апарат, разполага с ресурс. Но на всеки един кмет може да бъде намерено нещо малко, да бъде въртян по прокуратури и следствие, да бъде опозорен, пък после нека да ходи да доказва, че всичко му е наред. Поради което аз напълно разбирам много от действащите кметове, които си казват: „Не, благодаря! Нямам нужда да минавам през това изпитание." Само, че не може всички да се откажем.

Защо трябва да се мине през това изпитание?
За да не стане така, че България да се върне към една форма на управление, която сме отменили преди 22 години- еднопартийно управление. И всички да слушат и козируват, каквато безспорно е крайната цел на ГЕРБ.