Директорът на Института по Социология на Националната Академия на науките на Беларус проф. д-р Игор Котляров пред news.bg

Игор Василиевич, как мислите, ще спечели ли Лукашенко на първия тур на президентските избори?
Да. Лукашенко ще спечели на първия тур на президентските избори, но не с такава преднина, както преди. На предишните два избора той получаваше съответно по 75% и 83% още на първия тур. Сега това не е въможно, защото към традиционната прозападна, католическа оппозиция се прибавиха и радикалните проруски слоеве в белоруското общество. Те обаче няма да могат да му попречат да продължи да управлява.

Фактът че Лукашенко се опитва да се превърне в новия Тито на Източна Европа на XXI век не представлява ли опасност от тотална изолация на страната? Според белоруския  диптомат Олег Михайлович Вонсяк, работил дълги години в белоруското посолство в София, а след това в Брюксел, „източният съсед на Република Беларус я подтиква към сътрудничество с НАТО!" Няма ли опасност в крайна сметка Минск да остане без разпложението и на Москва, и на Брюксел?
Дори и това да се случи, сегашният президент и сегашното управление нямат алтернатива. У нас политическите партии са лумпенизирани и маргинализирани. Според социологическия мониторинг те се ползват с доверието едва на 13.7% от населението на страната. Не им се доверяват цели 33.4%.
Ако в близко време в страната се проведат избори по партийни списъци, 22.3% от избирателите ще гласуват против всички партии, а половината изобщо няма да гласуват, тъй като не знаят нищо за белоруските политически партии. Например, популярността на някога мощната Комунистическа партия на Беларус е паднала от 52.1% през март 1991г. до 1.3% сега - почти 40 пъти. Белоруските политически партии практически не претендират за политическата власт, не вземат участие в приемането на важни политически решения. Не изпълняват главната си функция - да представляват и да защитават на висше държавно равнище интересите на своите избиратели, на своя електорат. Те изразяват интересите не на широките народни маси, а на олигархичния партиен елит.
Всичко се развива според открития от Роберт Михелс „железен закон за олигархичните тенденции". Тяхното най-слабо място са политическите лидери. Няма изявени такива, отговарящи на съвременните изисквания и способни в трудни политически моменти да вземат отговорни политически решения, или поне да демонстрират, че са готови да поемат отговорност за състоянието на държавата.

Как в такъв случай виждате развитието на гражданското общество в Беларус?
Гражданското общество се състои от икономически, социален, политически, правов, духовен и комуникационен блокове. Всички те тепърва предстои да се развиват в нашата страна. Засега е поставено само началото.
Ще си позволяя да цитирам лидера на световния пролетариат Владимир Илич Ленин: „ние ще създадем такова общество, в което всяка една готвачка ще може да управлява държавата". С тези думи той много точно е изразил същността на гражданското общество. В Беларус сме все още далече от него.