Проф. Любен Корнезов, депутат от „Коалиция за България", пред news.bg
Кое налага приемането на Закон за българския език?
Вече 20 години ние не сме изпълнили повелите на Конституцията. Такива закони има в Полша, Франция, Литва, Латвия, Естония, Канада, Китай, Белгия, Люксембург, Ирландия и други. В някои от посочените държави има два и повече официални езици, но така или иначе тяхното ползване е уредено нормативно.
Този закон не е за правописа или граматиката, за пълния и кратък член в българския език. Езикът е основен градивен елемент на нацията. Без език няма нация. Чрез езика през вековете се е съхранила българската нация. Неслучайно всяка държава регламентира въпроса с езика в основния си закон. В нашата Конституция това са чл. 3 и чл. 36, който изисква да се приеме закон за ползването на официалния език.
Обвиняват Ви, че имате предизборни намерения с внасянето на проекта в края на лятната сесия на парламента. Как бихте коментирали?
Въпросът с езика не е тясно политически, на отделна партия или организация. Това е държавнически проблем. Той няма връзка с предстоящите избори. Изборите идват и си отиват - езикът остава. Но за да се спре с тази манипулация ще предложа законопроектът да се разгледа в парламента след изборите за президент и местни органи на властта. Който няма аргументи, търси "под вола теле".
Вашият проект е 12-и поред. С какво той се отличава от предишните?
Ако трябва да бъдем точни, законопроектите са 9, а другите са за частично разрешаване на въпроса. Има много сходства между законопроектите, но нито един от тях не е разгледан от Народното събрание Проблемът с езика е много деликатен и до сега никой не иска да го регламентира. Дано това Народно събрание има куража ясно да се произнесе по въпроса.
Тоест Вие не намирате големи разлики с другите проекти?
Аз изразявам уважение към всички вносители, но, разбира се, всеки предпочита своето "творение". Ясно заявявам, че законът за българския език съм го писал аз и той не ангажира никого, освен мен. Сега знаете кой трябва да бъде разпнат! И, моля не намесвайте моята партия. Аз очаквам да ме подкрепят народни представители и граждани с различни възгледи.
Българският език не е ли материя, която е приоритет на езиковедите?
Вече 20 години чакаме езиковедите да напишат такъв закон. Да го напишат сега! Аз ще им съдействам да го внесат в Народното събрание и той да бъде разгледан. За мен обаче е необяснима тяхната "ревност", тяхното отрицание на всеки законопроект в тази област. Те се взират в правописа, в граматиката, кой как говори, нанасяйки "удари под кръста". Законът не е речник.
Значи законопроектът не засяга интересите на специалистите по езика?
Напротив, дава им се възможност да творят и тяхната дума да се чува от цялото общество. Преди дни обаче един езиковед, който е противник на закона, предложи инженерите във ВУЗ задължително да изучават български език. Какъв е този "двоен аршин"? Езикът е последната ни крепост, с която трябва да защитим българщината.
Но в своя проект пишете, че диалектите са допустими в литературни произведения и журналистиката.
Диалектните форми са богатство за българския език и никой няма намерение да ги ограничава. А това е и невъзможно. Тук става въпрос за това кога е задължително ползването на официалния български език.
Чувствате ли се пурист заради изискването изрази и думи от други езици да се заменят с български, възпроизвеждащи смисъла им?
Една държава, една нация трябва да се защитава, включително и чрез езика си. Това са го правили нашите възрожденци, нашите предци. Обидно е като чета отрицателите на закона, когато се подиграват с неуспешния опит преди век да се замени чуждицата "кибрит" с "драсни, пални клечица".
Това означава само дълбоко неразбиране на проблема, един езиков нихилизъм. Народният поет Иван Вазов беше казал "родна реч омайна сладка"; "език свещен на моите деди". И Патриархът на българската литература ли е старомоден? Такива думи чуваме днес. Чуждиците нахлуват и изместват българските думи.
Проектът Ви задължава наименованията да са на български език. Защо?
Преди години имахме един президент, който предлагаше да заменим кирилицата с латиница. Така ние българите сме щели да се европеизираме. Затова още в чл. 1 казваме: „Графичната система на българския език е кирилицата". Погледнете някои наши търговски улици, билбордове или черноморски курорти. По надписите и рекламните материали не можеш да разбереш дали се намираш в България.
Какво решение предлагате?
Предлагам наименованията на учреждения, населени места, площади, улици и пътни знаци, гранични пунктове, летища, училища, търговски заведения, наименования на фирми, туристически обекти, хотели и ресторанти задължително да имат български имена на кирилица. Разбира се, че те могат да бъдат дублирани на латиница и на какъвто си искат друг език. Но задължително да са на български.
Няма ли това да създаде проблем за чужденците посещаващи България?
Това не се отнася до чуждите фирми и търговски марки. Но преди да улесняваме чужденците, трябва да мислим за българските граждани.
Прочетох в един столичен ежедневник, че искате да забраните латиницата.
И аз го прочетох. Не зная кой е внушил на тази журналистка това безумие. Законът не само защитава българския език, но изрично - в глава четвърта - насърчава изучаването на чуждите езици, включително и на майчиния език. Някои се плашат от собствената си сянка.
Как проектът гарантира правата на българските граждани, за които българският не е майчин?
Те имат право да ползват майчиния език не само при общуването помежду си, но и да го изучават в училищата по учебни програми и планове, учебници и учебни помагала, които са одобрени от министъра на образованието. Същевременно в специализираните и други училища за изучаване на чужди езици преподаването на български език, литература, история и география е задължително.
Ако законът се приеме, използването на български език ще е задължително в медиите у нас. Какво ще стане с излизащите на чужд език?
И аз получавам различни издания на чужди езици. Те ще продължат да излизат, надявам се да има и нови. Зависи от тяхната аудитория. Естествено е по радиото и телевизията да има предавания на чужди езици по програми за изучаването им и предавания за чужбина.
Няма пречка, примерно, да има новини и други програми на английски, френски, немски, турски, арменски и т.н., но това трябва да става с разрешение на СЕМ. Законът защитава българския език и в никакъв случай не дискриминира другите езици. Но българският гражданин трябва първо да знае официалния език на държавата ни.
Как ще се опазва и развива българският език?
Предлагам да се създаде 17-членна комисия без нито един политик. Тя ще се състои от езиковеди, филолози, писатели, журналисти, които ще обсъждат и решават сложните и многообхватни проблеми с езика. Тези лица ще бъдат избирани от БАН, СУ "Св. Климент Охридски", от българските писатели и журналисти, плюс двама юристи, посочени от СЮБ.
Нито един от тях няма да бъде посочван от държавен орган, за да се избегне и най-малкото съмнение за политизиране. Какво повече от това?
Проектът Ви предвижда тази комисия да налага санкции и глоби.
Всеки закон трябва да предвижда механизъм за защитата му. Предлагам това да бъде Законът за административните нарушения и наказания, който е класически в областта на административното право. Зная, че чрез санкции и глоби не може да бъде решен въпросът в тази деликатна област. Никой не иска да уволнява някого, както се писа в пресата. Даже думата „уволнение" я няма в законопроекта. Явно има недоброжелателни люде, които коментират нещо, без да са го чели.
Но е възможно да има драстични нарушения, на които трябва да се отреагира.
Така е по целия свят. Освен това предвижда се съдебен контрол, така че всеки гражданин или фирма ще може да се защити в съда.
Ще може ли този държавен орган да обхване цялото публично пространство?
Да не забравяме, че Комисията за опазване и развитие на българския език ще се състои от най-авторитетните личности в тази област. Времето ще покаже дали тя ще оправдае нашите надежди. Поне аз я виждам не като наказващ орган, а като съхранител на богатството на българския език.
Но в една или друга степен всеки от нас невинаги употребява „правилния български език".
Да, така е. И това е невъзможно да го изискваме от българските граждани, които са с различно образование, култура, етнос. Но мотивацията да изучаваш и ползваш българския език е в националното ни съзнание, в това че си гражданин на Република България. Какво по-голямо благо от това да съхраняваш и развиваш езика на своите предци? Нали така сме оцелели през вековете като нация!
Кога очаквате проектът Ви да бъде гледан от водещата Комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта?
Надявам се на едно добронамерено, широко обществено обсъждане, включително и с участието на езиковеди, писатели, журналисти. Не трябва да бързаме с приемането или отхвърлянето на законопроекта. Мъдростта трябва да съзрее! Зная, че само законът няма да ни разреши проблема. Той е само един юридически инструмент в защита на родната ни реч.
emir_kj
на 02.08.2011 в 19:47:41 #29Материята е уредена рамково в Конституцията и по-подробно в междунраодни спогодби и договори, като сред всички тях се очертава Рамкова конвенция на Съвета на Европа за защита на националните малцинства, която е ратифицирана е от 38-мото Народно събрание със закон, приет на 18.02.1999 година. Законопроектът на въпросния господин, противоречи на разпоредбите на гореспоменатата Конвенция. Ето някои точки: 1. Страните се задължават да признаят на всяко лице, принадлежащо към национално малцинство, правото свободно и без намеса да използва езика на неговото малцинство в личния и обществения живот както устно, така и писмено. 2. В области, населени традиционно или в значителна степен с лица, принадлежащи към национални малцинства, при заявено желание от тези лица и при положение, че това желание съответства на действителна необходимост, страните полагат усилия за осигуряване, доколкото е възможно, на условия за ползване на езика на малцинството в отношенията между тези лица и административните органи. ... 1. Страните се задължават да признаят, че правото на свобода на изразяване на всяко лице, принадлежащо към национално малцинство, включва свободата да изразява мнение, да получава и разпространява информация и идеи на езика на малцинството без намеса на държавни власти и независимо от границите. Страните осигуряват, в рамките на своите правни системи, лицата, принадлежащи към национално малцинство, да не бъдат дискриминирани по отношение на достъпа до средствата за масово осведомяване. 3. Страните не препятстват създаването и използването на печатни средства за масово осведомяване от лица, принадлежащи към национални малцинства. В рамките на правната уредба на радиоизлъчванията и телевизионните предавания, доколкото това е възможно и в съответствие с разпоредбите на т. 1, страните осигуряват на лицата, принадлежащи към национални малцинства, възможността да създават и използват свои собствени средства за масово осведомяване. 4. В рамките на своите правни системи страните приемат подходящи мерки за улесняване достъпа до средствата за масово осведомяване на лицата, принадлежащи към национални малцинства, с цел насърчаване на търпимост и допускане на културен плурализъм.
power
на 31.07.2011 в 22:54:45 #28корнезов - учудващо дълголетие за този спиртосан скот .
grozmaistor
на 28.07.2011 в 10:52:20 #27Подкрепям!!! ...нищо че е от БСП.
Балканец
на 28.07.2011 в 01:26:14 #26Sven, Докато има овце, винаги ще се намери кой да ги стриже и дои. Ти, като ти гледам аватара, най-добре би требвали да го знаеш. "Всеки народ си заслужава участта" Хегел
chipo
на 27.07.2011 в 22:29:32 #25Прекалено много се акцентира на според мен несъществени неща. СЕМ да разреши предавания на чужд език!!! И каде остава пазарния принцип? В същото време не е ясно ако наема ЕВН да ми даставя електричеството задължава ли се да комуникира с мен само на български освен ако аз изрично не съглася на друг език. Ако представител на чужда компания в България иска да ме наеме, може ли да ми представи трудовия си договор на чужд език. Ако сключвам търговски договор в България на какъв език ще се счита правомерен и т.н. Това ми се струва доста по-важно от това касъв це е надписът над снобарско заведение.
Sven
на 27.07.2011 в 20:34:04 #24Козлоедев, точно тези държави които изброяваш са с претопени нации. Аржентина? Бразилия? Жителите им са от индиански етнос говорещи испански с претопена от испанците култура. Унищожаването на българския език ще доведе именно до това - до една безродна нация, с неясен етнически състав,размита култура и традиции. Балканец,вярно е, че сме запазили езика си и без правила по врме на турското робство но на каква цена? Именно заради липсата на правила и официлаен български език днес използваме толкова много чуждици вкл. турцизми, а българския език е загубил от мелодията си и първоначалното си звучене. Ти сам даде пример с молитвата "Отче наш" как е звучала на старобългарски и как звучи на съвременен български, нали? Ако ги няма правилата след 200 години същата молитва на бъдещия български ще звучи неяо от сорта на " О, лорд, ти който си ин дъ хевън..."
kozlodoev
на 27.07.2011 в 16:24:57 #23"Езикът е основен градивен елемент на нацията. Без език няма нация." Някой срочно да уведоми гражданите на Белгия, САЩ, Канада, Австралия, Аржентина, Бразилия и повечето останали южноамерикански държави, че те всъщност нямат нации. Примерно.
Балканец
на 27.07.2011 в 15:07:57 #22АМИН!
black_rider
на 27.07.2011 в 15:06:55 #21„Как да се отървем от „Професора”, неговите съпартийци и производната им олигархия, които за 60 години съсипаха икономиката на страната, морала на народа, естественото развитие на страната и по този начин ни докараха до мизерия, разгониха ¼ от населението, при това младите, работливите, умните и кадърните, докараха ни да сме емигранти в собствената ни страна и ни накараха да се срамуваме от българския си произход?! Защото това е начина за ликвидиране на българската нация. А веднъж ликвидирана нацията, езикът изчезва най-много за три поколения.” ------------- Балканец, Съгласен съм с твоята формулировка на проблема НО: 1. Въпросът е, че съпартийците на "професора" не само в БСП, чийто виден активист е той. Има го във всички останали партии. Дори бих казал, че те са най-много са в управляващата ГЕРБ - Бойко Борисов, Цецка Цачева, Цветан Цветанов и т.н., и т.н. 2. Сегашните най-видни гербери не са само бивши комунисти - ББ напусна ВИПОНД, защото не искаше да се откаже от членството си в БКП - но и са типични представители на червената номенклатура и сегашната олигархия. Сепуко ли да си направят?! 3. Изгонването на младите и кадърните от България е плод на целенасочена политика на всички български правителства през последните 22 години. Само прогонвайки от БГ над 1,5 млн. активни българи утрепките можеха да задържат властта си до днес! 4. Колкото до трите поколения, мисля, че и едно е достатъчно. Поне това ясно показва практиката сред емигрантските ни общности. Децата на нашите сънародници родени в странство не знаят български, защото родителите им не искат да ги научат... НИЕ ВЕЧЕ СМЕ ИЗЧЕЗНАЛИ, САМО ДЕТО ОЩЕ НЕ ГО ЗНАЕМ

Балканец
на 27.07.2011 в 14:43:34 #20Езикът на нацията е следствие от съществуването на нацията, а не обратното. Това значи, че докато има достатъчно здрави взаимовръзки и основания за съществуването на нацията, езикът ще съществува в неговия най-оптимален за времето и условията вид. Изчезнат ли обаче причините и основанията за съществуване на нацията никакво администриране не е в състояние да спаси езика. Затова например латинският език е мъртъв език. Затова аз бих формулирал проблема така: „Как да се отървем от „Професора”, неговите съпартийци и производната им олигархия, които за 60 години съсипаха икономиката на страната, морала на народа, естественото развитие на страната и по този начин ни докараха до мизерия, разгониха ¼ от населението, при това младите, работливите, умните и кадърните, докараха ни да сме емигранти в собствената ни страна и ни накараха да се срамуваме от българския си произход?! Защото това е начина за ликвидиране на българската нация. А веднъж ликвидирана нацията, езикът изчезва най-много за три поколения.”
Балканец
на 27.07.2011 в 14:21:26 #19black_rider, Аз много ясно съм го написал, ама ти не си го прочел. Или ако си го прочел, не си го осъзнал. Българският език НЯМА НУЖДА ОТ СИЛОВО АДМИНИСТИРАНЕ. Той е оцелял в продължение на повече от 13 века, от които три под властта на Византия и пет под властта на Османската Империя. Езикът има своето ЕСТЕСТВЕНО развитие. Той се е самоусъвършенствувал през всичките тези столетия (и продължава), за да изпълни своето предназначение - комуникацията между българите. През X век българите са говорили различен език, ползвали са падежи, различна фонетика и синтаксис. Ние не говорим като тях обаче не сме по-малко българи, отколкото българите, живели през Х век. Българската нация я има, не сме загинали. Естествената еволюция не търпи насилие. Както в природата, така и в езика. Защото насилието ражда сурогати и изроди. Бъди обаче сигурен, че предложената от "професора" комисия също осъзнава горното. Обаче за тях това е един чудесесен начин за изкарване на много добри пари от нищоправене. Ако обаче толкова те впечатлява твърдението, че българският език загивал, задай си въпроса какви са индикациите в конкретни примери за загиването (не за естествената еволюция) на българския език. Защото ако не си задаваш въпроси, а само разливаш емоции, всеки ще те ползва, като некоя магистралка.
black_rider
на 27.07.2011 в 13:55:06 #18Балканец, Аз може и да правя заради бързане грешки в изреченията, но ти пак бягаш от основния проблем, а именно: "Как да бъде спряно целенасоченото унищожаване на българския език?" Ето на този въпрос, моля те ми отговори! Другото, както казва и проф. Корнезов, са "удари под кръста".

Балканец
на 27.07.2011 в 13:48:26 #17black_rider, "БЕЗ ЗАКОН БЪЛГАРСКИЯ ШЕ Е МЪРТАВ ДО 20 ГОДИНИ" ------------------------------------------------------------------------------- Нищо чудно при този натиск от неграмотни като тебе, дето пишат: - "Ше", вместо "Ще"; - "мъртав", вместо "мъртЪв"; - "българския", вместо "българскияТ", понеже е подлог в изречението; - след "закон" следва да има запетайка; Забележи, в едно изречение от осем думи и една цифра ти си направил 4 (четири) правописни грешки. Мислиш ли че някой, който прави по 4(четири) грешки на изречение има право да дава мнение за българския език? Требва повече да внимаваш в училище.

black_rider
на 27.07.2011 в 12:55:45 #16Регистриран на: 18.10.2010, 17:00 15. ИСТИНА ви казвам | 27.07.2011 11:53 АКО СМЕ ДЪРЖАВА,НАЦИЯ УВАЖАВАЩА СЕБЕ СИ И ИСКАЩА ДА Я УВАЖАВАТ ДРУГИТЕ ЗАКОНА ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРИЕТ!ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ ПИСАНАТО,КАЗАНОТО И ЗАРЪЧАНОТО ОТ ВАЗОВ,ЛЕВСКИ,ХАЙТОВ..........."ЗАГУБИМ ЛИ БЪЛГАРИЯ-ГУБИМ ВСИЧКО"!А ЕЗИКА Е ОСНОВОПОЛАГАЩ ЗА ЕДНА НАЦИЯ - ТАКА ЧЕ ЗАКОНА Е НЕОХОДИМОСТ И Е КРАЙНО ВРЕМЕ ДА БЪДЕ ПРИЕТ!НЕ ОТЛАГАЙТЕ ВАЖНИТЕ НЕЩА!

black_rider
на 27.07.2011 в 12:54:39 #15Балканец четох всичко що си напсал ред пу ред. и та много ама много бавно. проблема е чи ти май не разбираш. сега бг езика е подложен на огромен натск. медите са се превърнали в истинска машина за убиването му. чуй само как говорят спортните коментатори. УЖАС
БЕЗ ЗАКОН БЪЛГАРСКИЯ ШЕ Е МЪРТАВ ДО 20 ГОДИНИ

ИСТИНА ви казвам
на 27.07.2011 в 12:53:36 #14АКО СМЕ ДЪРЖАВА,НАЦИЯ УВАЖАВАЩА СЕБЕ СИ И ИСКАЩА ДА Я УВАЖАВАТ ДРУГИТЕ ЗАКОНА ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРИЕТ!ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ ПИСАНАТО,КАЗАНОТО И ЗАРЪЧАНОТО ОТ ВАЗОВ,ЛЕВСКИ,ХАЙТОВ..........."ЗАГУБИМ ЛИ БЪЛГАРИЯ-ГУБИМ ВСИЧКО"!А ЕЗИКА Е ОСНОВОПОЛАГАЩ ЗА ЕДНА НАЦИЯ - ТАКА ЧЕ ЗАКОНА Е НЕОХОДИМОСТ И Е КРАЙНО ВРЕМЕ ДА БЪДЕ ПРИЕТ!НЕ ОТЛАГАЙТЕ ВАЖНИТЕ НЕЩА!
Балканец
на 27.07.2011 в 12:35:20 #13black_rider, Ти май си чел това дето съм го написал през ред. Там много ясно е написано, че българският език, българският народ (и нация) са оцелели без закон за езика от VII до XXI век, от които почти осем века във вражеска среда и очевидно си имат естествен имунитет. Затова налагането на норми е безмислено и цели единствено да се създаде нова сбирщина от търтеи, навлеци и хрантутници, паразитиращи за наша сметка. По-ясно от това не мога да го опиша. Написах го много бавно, дано успееш да го схванеш.
black_rider
на 27.07.2011 в 12:10:43 #12Балканец дедко ми го вкараха с тормоз рано в гроба комунистите. така че нема как за го питам. но от него знам че загубим ли езика си край с нас

Балканец
на 27.07.2011 в 12:06:23 #11black_rider, А ти май още се криеш в пубертета и обичаш залъгалките. Пътят към ада е застлан с "добри намерения". Ако нещо не схващаш, питай дедко, той ще ти обясни.

black_rider
на 27.07.2011 в 11:59:52 #10Балканец ти май си чел през ред интервюто. Професорът ти го е казал много ясно - без език няма нация
Какви 17, какви 77 члена
