Експремиерът и лидер на БСП Сергей Станишев коментира пред news.bg някои от най-наболелите енергийни теми

На какъв етап е проектът Бургас-Вльора, имало ли е някакво развитие по време на вашето управление?
Този проект е на идеен етап, за съжаление. За да се реализира един нефтопровод или газопровод, е необходимо достатъчно количество суровина, която някой да я произведе и достави по тръбата и достатъчно потребители от друга страна.
И за двата проекта - Бургас-Вльора и Бургас-Александруполис се говори от началото на 90-те години. Никога не е стоял въпросът единият проект да замества другия. Въпросът е да има конкретен инвестиционен интерес и да има конкретни количества нефт, които се доставят. В интерес на България, това беше и политиката на предишното правителство, е да се реализират през наша територия максимален брой международни проекти.
В нефтопроизводството това бяха и Бургас-Александуполис и Бургас-Вльора, в газовата сфера - и Набуко, и Южен Поток. Всеки такъв проект носи големи печалби на държавата, в крайна сметка и на гражданите - от транзитни такси, като обороти, като инвестиции в строеж.
Защо се подписа договора за Бургас-Александруполис? Защото имаше политическа воля и доставчици. От Черно море се извозва нефт, който главно е руски. Въпросът пред Бургас-Вльора е това дали има достатъчни количества нефт, които да се доставят.Защото ако се изгради Бургас-Александруполис все пак, днес чувам от премиера нов сигнал, че все пак може би ще се прави, въпросът ще бъде ще има ли достатъчно нефт, който да минава през Бургас-Вльора. Това е елементарно.

Сключвано ли е споразумение през 2007 по време на вашето управление по проекта Бургас-Вльора?
Сключвани са договорености между страните, които са по линията на този нефтопровод. Този проект е част от трансевропейски коридор номер 8 Бургас-Вльора. Той включва не само нефтопровод. Той включва ж.п. линии като в българската част почти всичко е изградено. От гледна точка на този коридор са изградени транспортни линии, електролинии, които сме правили в предишното правителство, изградена е системна връзка между България и Македония като част от този коридор. Така че се е работило добре.
Но винаги трябва да има конкретен интерес и възможост да се запълни тръбата. Знам каква е чувствителността на хората в Бургас по темата екология и опазване на околната среда и туризма. Естествено, логично е. Винаги по отношение на Бургас-Александруполис сме поставяли на първо място това условие - този проект трябва да бъде осъществен по най-високи световни стандарти за екология, за да се минимизират рисковете.
Няма индустриален обект без рискове. Колко милиона тона нефт се разтоварват днес, тази година в Бургаския залив? - около 8 милиона тона нефт по руска технология от преди 40 години най-малко. Мислим си, че тя е по-сигурна, екологична? Ако правителството извежда този аргумент на преден план, за да не стане Бургас-Александруполис, дайте да затворим Нефтохим, дайте да не правим рафинерии, да си внасяме говивата. Това ли искаме?

Правителството изтъква, че хората в Бургас не искат Бургас-Александуполис.
А Бургас-Вльора искат ли? А да се разтоварва нефт в бургаския залив изобщо искат ли? Ами дайте да минем на дърва и свещи. Ще бъде много екологично, само че после няма да остане дървесина в България.

Има информация, че американската страна има интерес към Бургас-Вльора. Вие смятате ли, че има възможност Бургас-Александруполис да се провали за сметка на Бургас-Вльора?
Ако се провали, аз не виждам по-добри шансове и за Бургас-Вльора. Вижте, Турция има много ясен интерес - Самсун-Джейхан. И ще го направят там нефтопровода, ще ни заобиколи, България няма да получава нищо. Съшото важи и за Южен поток, и за атомната електроцентрала. Ако замразим "Белене", а правителството дава всеки ден различни сигнали и днес премиерът каза, че пак ще я строим, министърът на финансите казва "няма да стане, няма да строим", какво ще стане?
Ние замразяваме "Белене", 5 - 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" имат експлоатационни срокове, които изтич  т във втората половина на това десетилетие. Турция вече подписа с Русия строителството на 4 атомни реактора и накрая след 2015 година ще внасяме ток от Турция по пазарни цени - много по-високи и хората няма да издържат финансово. Това ще бъде резултатът.
Българският премиер казва "не ме интересува", хубаво. Само че кой ни доставя газ? Трябва да се предоговарят сега цените за доставки на газ от 2011. В такава среда как се договарят според вас? Какви ще бъдат цените, които ще ни предложи Газпром? Кой ще плаща сметката?

Премиерът Борисов в известна степен е мнителен, че АЕЦ "Белене" струва много по-малко, отколкото договорения строеж за атомна централа между Турция и Русия. Как така България е сключила толкова по-изгодно споразумение с Русия, че нашата централа да излезе много по-евтино?
Защото сме договаряли по-изгодни условия. Ако погледнете цената на всички атомни централи, които се строят в момента, които се планират за строене, всички са по-скъпи от Белене, всички.

Колко точно струва Белене, веднъж се казва 4 млрд. лева, после 7-8 млрд. лева?
Нека се извадят всички точни данни и да седнем да говорим, не да се размахват цифрите. Във всички случаи Белене ще бъде много по-евтина и от турския проект, и от много други. Ще се произвежда и най-евтиния ток в България след 2015 година. Това има пряко отношение към стандарта на живот на всеки един човек.

Къде ще се продава токът от "Белене"? Премиерът Борисов и за това пита, според него не е ясно къде ще продаваме тока от АЕЦ "Белене". В същото време има и мнение в ЕС, че са необходими нови 100 атомни централи в Европа.
В момента в света се строят 60 атомни електроцентрали, от тях някои и в Европа. В момента България има задължението да намали до 2020 година с 20% емисиите на въглероден двуокис. Белене е принос точно към тази цел. Защото през 2020 година за всяка емисия България ще плаща живи пари. И цената от ТЕЦ-овете ще скочи близо 2 пъти заради това нещо в сравнение с настоящите. И затова "Белене" ще бъде много по-конкурентна.
Освен това в региона има 20% недостиг на ток. България изнася електроенергия за Гърция, за Албания, Македония, за Турция. Въпросът е ще продължим ли да произвеждаме достатъчно за себе си на приемлива цена за хората и ще продължим ли да изнасяме или ще внасяме? Ами, ще внасяме. Много ми е интересна, между другото, позицията на партия Атака каква е по Белене. Защото обективно, ако подкрепят спирането не Белене, те работят за турския интерес.

Те подкрепят премиера Борисов.
Ще трябва да ги мислим на следващите избори, защото хората такива измами не прощават. 

Премиерът каза, че се водят преговри с потенциални инвеститори да се изгради 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй".
Много хубаво. Аз също съм водил разговори с потенциални инвеститори. Само че има един проблем, най-малкото. Необходимо е технологично време. За да стигне една идея, защото това е идея, намерение за 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" до това технологично ниво, за да започне конкретното строителство, трябва да минат близо 7 години. Ако мислите, че България ги има и че някой няма да се намести през това време на пазара, Турция например, дълбоко се лъжете. Иначе много хубаво, само че няма време, няма проект, няма идея за финансиране, нищо няма.