Премиерът Сергей Станишев пред генералния директор на БТА Максим Минчев
Господин премиер, изминалата 2006 (годината преди приемането ни в ЕС) бе за вас, БСП и за тристранната коалиция) най-дългата или най-кратката? Какво в нея изискваше най-голямо внимание и усилие?
Нито дълга, нито кратка. Просто една изпълнена, дори, бих казал, препълнена с работа година. Не се сещам за нещо, което да не е изисквало внимание или усилие.
Работата на премиер е такава, че не позволява да пренебрегваш дори и неща, които изглеждат незначителни.
Трудно е да определя кое беше в повече, но най-очевидното и най-тежкото беше успешното ни присъединяване към Европейския съюз.
И тук искам да подчертая, че този успех не е само мой, на правителството или коалицията. Влизането в Европейския съюз е в резултат на усилията на целия български народ, на всички наши граждани, които обединиха своите действия в името на голямата цел.
И не го казвам за пръв път, но според мен е изключително важно, че когато се обединихме, постигнахме това, което искахме. И отново - сърдечно благодаря на всички.
Такова широко коалиционно управление е на практика премиера в нашия политически живот. Поддържането на хармония и постигането на консенсус в една тристранна коалиция е трудно изкуство. Кой на какво се научи в това съжителство?
Факт е, че такъв вид коалиционно управление за пръв път се проявява в нашия политически живот. След почти година и половина управление, въпреки трудностите, критиките и скептицизма, мога с удовлетворение да нарека управляващата коалиция постижението на българската политическа култура.
Смятам, че не само участниците в коалицията има какво да научат от нейните практики. Тя се превърна в генератор на политическа стабилност - ключово условие за постигането на датата 1 януари, от една страна, а от друга - основна предпоставка за продължаване на реформите във всички сфери, не само с оглед на еврочленството ни. Всеки от участниците в управляващата коалиция направи своите партийни компромиси.
В името на стабилността и необходимостта да се върви напред БСП, НДСВ и ДПС проявиха далновидност и решително поеха отговорността. Именно споделената отговорност в този изключително важен момент за страната стои в основата на коалиционния успех.
Научихме се, че отговорността не може и не трябва да бъде поемана еднолично или еднопартийно. Отговорността е на всички ни и не е редно някой да бяга от нея, независимо дали е в управлението или в опозиция.
Коалицията показа, че различията не само могат да бъдат изгладени, но са и неотменим конструктивен елемент, който стимулира развитието на механизмите за постигане на диалогичност и единодействие. Научихме се да се изслушваме, да дискутираме и да постигаме разбирателство. Това са елементите на новата политическа култура, която ще ни е необходима, за да работим ефективно в рамките на европейския контекст.
Критикуват коалицията, че всички важни въпроси се решават в рамките на Съвета на коалицията, т.е. между вас, господин Сакскобургготски и господин Доган. А парламентарното мнозинство само гласува, да узакони вашите решения. Така ли е наистина?
Не мога да се съглася с подобна постановка. Политическият съвет бе сформиран като механизъм за изглаждане на неизбежно възникващите противоречия между три различни по своята същност политически формации, които са съставна част на коалиция, подложена на перманентни критики и натиск.
Нека не забравяме, че форматът на съвета включва и политическите, и парламентарните ръководства на трите партии. Това е и механизъм за взаимодействие с парламентарните представителства, който се оказа незаменим в момент, когато трябваше да се взимат спешни решения от изключително значение на финалната права от интеграцията ни към ЕС.
Политическият съвет не е триумвират, а механизъм за координация и постигане на консенсус, който почива и на широка експертна база.
Понякога на критиците наистина им е трудно да признаят, че съгласие може да бъде постигнато от партньорите в коалицията на оперативно ниво. Но то е налице по ключови за страната и за хората въпроси и е крайно необходимо за мобилизация на всички възможни ресурси и механизми за вземане на решения.
Политическият съвет е средство за осъществяване на тази мобилизация, която ще ни е особено необходима и през първите години на еврочленството ни.
Чуват се мнения, че след приемането ни в ЕС е възможно преструктуриране на политическото пространство. Вашето мнение за бъдещето на коалицията?
Преструктурирания на политическото пространство са възможни всеки миг, във всеки спектър и те се случват. Погледнете формирането на партия ГЕРБ, процесите вдясно... Нека се замислим обаче какъв би бил съставът на наследника на настоящата коалиция.
Смятам, че хората разбират все по-осезаемо ползите от стабилността на управляващата коалиция.
Свидетелство за това е фактът, че като цяло няма нагласи за предсрочни избори. Нещо повече - това правителство е първото, което се ползва с повишен кредит на доверие сред обществото след края на първата година управление.
Хората започват да усещат работата, която е свършена и която се върши, усещат, че се работи за техния просперитет и за повишаването на техния стандарт на живот, а не заради изпълнението на едни или други еврокритерии.
Настоящата коалиция е необходима на страната и това ще стане по-осезаемо и след 2 януари 2007 г. Коалицията има бъдеще и работата, която се върши, е гарант за това бъдеще. Отново обаче искам да подчертая, че темпото няма да намалее. Няма да ни е лесно. Усилията и работата трябва да продължат.
Очакванията на българите от предстоящото членство в ЕС са многопосочни от опасения за поскъпване на живота и несправяне на голяма част от българския бизнес с евростандартите до розови перспективи. Ще се увеличи ли броят па евроскептиците?
Стремежът към членство в Европейския съюз беше основен двигател за позитивните обществени трансформации у нас.
Днес общата ни цел е изпълнена и страната ни отново заема достойно мястото си в общото европейско семейство. Това е уникално историческо събитие, което ще повлияе върху живота на всеки от нас, на поколенията. И генерално тази промяна, мога категорично да заявя, ще бъде положителна!
Но магия няма да се случи. Напротив, аз винаги съм твърдял, че членството в ЕС предоставя на всеки изключителни възможности, но конкретният резултат зависи от личните усилия на всеки. Или, ако мога да перефразирам народната мъдрост: "ЕС помага, ала в кошара не вкарва...".
Представата ни за Европейския съюз трябва да е обективна - по средата между неоснователните страхове и ирационалните очаквания. Евроскептицизмът, който е общоевропейско явление, може да бъде преодолян само с еврореализъм, т. е. ежедневно разясняване на възможностите и шансовете, които членството в ЕС дава на България като държава и на всеки неин гражданин.
На скептиците мога само да кажа, че няма страна, присъединила се към Евросъюза, която да не е ускорила своето развитие и да не е изградила по-зряло и стабилно общество. На всички останали искам да вдъхна кураж от 2 януари да полагат систематични усилия, за да усетят в ежедневието си ползите от членството.
Каква е цената на компромисите, които направи България за пълноправното си членство в Европейския съюз?
България извърши сериозни трансформации във всички сфери на обществения живот, за да отговори на критериите за членство в Европейския съюз.
За много хора тези трансформации имаха цената на компромиси. Важното в случая е да осъзнаем, че промените са за доброто бъдеще на България, за превръщането й в модерна и конкурентна държава, а че не са самоцелни, наложени от имагинерната сила "Брюксел".
Конкретната ми асоциация с компромис, направен в името на членството в ЕС, е предстоящото затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Като председател на БСП винаги съм твърдял, че българският интерес при поемането на този ангажимент не бе отстояван докрай.
Това условие обаче така или иначе е в подписания и ратифициран от всички договор на България за присъединяване към ЕС и ние трябва да го изпълним, като същевременно продължим настояванията си за допълнително финансово обезпечение равно с това на Литва и Словакия.
Корупцията и организираната престъпност са проблем не само за нашата страна. Но защо все пак България е давана все за отрицателен пример. Каква е рецептата за промяна в тази наложила се представа?
Факт е, че тези проблеми не са специфично български. Редица изследвания на Трансперънси интернешънъл и на Световната банка, например, показват, че страни-членки на ЕС имат сходни проблеми.
България се развива възходящо и позитивните промени са осезаеми. Доказателствата са многобройни: чуждите инвеститори, които са чувствителни към изброените проблеми, избират България, англичани купуват къщи и се заселват тук със семействата си, броят на туристите у нас постоянно нараства... Създаването на отрицателен образ на България и българите беше инструмент за влияние върху общественото мнение в някои страни, които така решаваха вътрешни проблеми. Смятам, че в този процес ще настъпи нормализация.
С присъединяването към ЕС ние ще работим и ще се доказваме като ефективен, кооперативен и добър член на европейското семейство и така ще опровергаем скептиците.
Същевременно, важна роля за подобряването на образа на страната ни имат и медиите - български и чуждестранни.
Затова съм съпричастен с инициативата на БТА за международни медийни срещи, на които журналисти от цял свят да обменят мисли и факти за истинската България. Защото България определено не е синоним на корупция и престъпност, а е носител на позитивни новини. И всички ние трябва да накараме света да чуе за тях!
България влиза в ЕС като една от бедните страни. Независимо от този факт ръстът на БВП в последните години дава надежди за промяна. Вие оптимист ли сте?Оптимизмът предполага сляпа вяра в нещо, което тепърва ще се случва. Докато позитивното икономическо развитие на България е безспорен факт и то вече 9 поредни години. Цифрите също говорят красноречиво: брутният вътрешен продукт ще бъде над 6% (двойно по-голям растеж от средноевропейския), нивото на преките чуждестранни инвестиции през годината също бележи рекорден обем и се очаква размерът им да е над 3 млрд. евро.
Изключително важно е, че тези инвестиции са на зелено и допринасят за реална конкурентоспособност на българската икономика, създават нови работни места, нови производства и услуги.
Поредна стъпка в превръщането на страната в благоприятно място за инвестиции е и намаляването на корпоративния данък, който от следващата година ще бъде най-ниският в ЕС - 10 %. Очаквам предстоящото членство на страната в ЕС и достъпът до еврофондовете да увеличат допълнително икономическата стабилност и перспективност на България.
Географското положение на България е един от големите й плюсове като мост между два огромни пазара - 500-милионният на ЕС и измерващия се с милиарди души пазар на Изток. Какво трябва да направи страната, за да изгради стабилно този мост?
Местоположението на България действително е на геостратегически естествен мост между Европа и Азия. Това е наше конкурентно предимство, което ние осъзнаваме и планираме активно да използваме.
Плюс за нас е и това, че традиционно поддържаме много добри отношения с азиатските държави, което ще е от полза и за партньорите ни от ЕС.
По време на официалните си посещения в ключовите държави от региона - Китай и Виетнам, обсъждахме именно механизмите на сътрудничество в условията на членство на България в ЕС. Общо беше мнението, че перспективите пред отношенията ни наистина са отлични.
Какви са приоритетите и целите на БСП през новата година?
О, това е голяма тема, може да се напише цяла брошура и пак няма да е достатъчно.Ще кажа с няколко думи. За нас е важно успешно да продължим участието си в коалицията през първата ни година в Европейския съюз.
Друг приоритет е успешното ни представяне на предстоящите местни избори и тези за депутати в Европейския парламент. Освен това, през следващата година на БСП й предстои конгрес, на който ще се обсъжда и приема нов устав на партията. Вярвам, че и тази задача ще бъде изпълнена достойно.
Съществува ли някакъв властови проблем в БСП? Успявате ли еднакво пълноценно да управлявате и партията, и правителството? Как се отнасяте към вътрешнопартийната опозиция?
Властови проблем в БСП? Това е интересен въпрос, но не виждам повода да го зададете. Нашата партия е силна именно затова, че в нея винаги е съществувало разнообразие в мисленето и мненията. Силна, защото има огромен потенциал от кадри, които могат да запълнят определено място и да си вършат перфектно работата.
Могат и да ръководят. Да, подчертавам, че сме интересни с множеството от мнения в организацията, но тя е силна именно защото, когато вземем колективно решение, то става задължително за всички и се изпълнява.
И накрая искам да кажа, че работим в екип, както в партията, така и в правителството. Това е най-добрата рецепта за успеха.
Смятате ли за заплаха някои от формациите, наричащи себе си националистически и реална заплаха ли са те за етническия модел у нас?
Неведнъж съм подчертавал неуместността на всякакъв род провокативни практики, базирани на етническа, расова или религиозна основа.
Важно е всички ние, като общество, да не допуснем да бъдат поставени под въпрос резултатите от усилията на поколения българи, които десетилетия наред живеят в мирно и безконфликтно съжителство. В момента не смятам, че има формация, която да представлява заплаха за т.нар етнически модел у нас. Обратният случай би бил проява на лош политически вкус.
Как гледаше на изявлението на господин Ахмед Доган, че може да се оттегли от политиката, за да се посвети на научна дейност?
Решението на господин Доган е единствено в неговите ръце. Каквото и да реши, аз ще му пожелая успех.
Какво ще пожелаете на нашите сънародници през 2007?
Преди всичко нека всички бъдем здрави и през Новата година да не намаляваме темпото. Пожелавам на всички българи да се почувстват пълноценни европейски граждани и реално да усетят плодовете на собствените си усилия.
Защото европейското гражданство не е просто статут, а лично усещане за удовлетворение и чувство за перспектива. Важно е всеки един от нас, персонално, да почувства възможностите пред себе си и да работи за постигането им.
Успехът на всеки поотделно ще бъде в основата на общия ни успех като горда европейска нация! Щастлива Нова година! Щастлива Нова година!
mrasnika
на 27.07.2007 в 12:15:16 #17nono
на 26.06.2007 в 14:17:44 #16bambi
на 26.05.2007 в 02:06:53 #15Euro fool- 100%
MOPE
на 16.01.2007 в 06:45:57 #14Euro fool
на 12.01.2007 в 13:26:43 #13Кракра
на 11.01.2007 в 18:41:58 #12Кондор
на 07.01.2007 в 19:22:40 #11ha-ha-ha-star
на 07.01.2007 в 14:48:34 #10.
bg-ataka
на 06.01.2007 в 11:16:15 #9bg-ataka
на 06.01.2007 в 11:10:39 #8bg-ataka
на 06.01.2007 в 11:07:57 #7Alen
на 04.01.2007 в 23:16:44 #6Emil
на 04.01.2007 в 16:53:31 #5Кракра
на 04.01.2007 в 14:39:10 #4:
boris
на 03.01.2007 в 12:17:37 #3Кракра
на 02.01.2007 в 17:26:40 #2мукава
на 29.12.2006 в 16:18:35 #1