Австралийската BMG Resources има интерес към инвестиции и добив на полезни изкопаеми в 4 български находища - "Трън", "Бабяк", "Сребрен" и "Зидарово/Вършило".
Компанията вече преговаря с притежателя на концесионните права "Асарел-инвестмънт" (част от "Асарел - Медет") и негови дъщерни дружества, но сделката може да се осъществи най-рано след година, тъй като подлежи на редица процедури и одобрения, съобщава "Капитал".
От 4-те проекта най-напреднал е този край Трън, спрян заради протести на екоактивисти и местни сдружения и последвалия референдум, където местните жители гласуваха против мината.
Компанията "Евромакс сървисиз" обаче запазва правата си върху находището, които може да продаде, а проектът да бъде възобновен. Местното допитване няма юридическа сила, тъй като природните ресурси са собственост на държавата.
Същата компания държи правата за проучване и добив в участък "Бабяк" в Западните Родопи. "Трейс рисорсиз" е притежател на правата за участък "Сребрен" край Велинград, а "Зидарово" и "Вършило" в Югоизточна България са част от портфейла на "Асарел-инвестмънт".
Инвеститорът
Източник: BMG Resources
Предприятие на компанията в Индонезия
Австралийската компания е част от групата Transcontinental Group, която инвестира в проучване и добив на полезни изкопаеми, нефт и газ, както и в недвижими имоти. Разработва златни мини Индонезия, Нова Зеландия и Южна Африка, а нейно дъщерно дружество добива нефт и газ в Италия и си партнира с петролни гиганти като ENI, Texaco и Shell.
BMG Resources основно е ангажирана в търсене и проучване на полезни изкопаеми, което не изключва и добив.
"Компаниите ни обикновено остават ангажирани с проектите до края на живота им, а след като се установим в дадена страна, смятаме за задължително да търсим и други проекти, за да използваме човешките ресурси и местната експертиза, които естествено се натрупват", казва пред "Капитал" управляващият директор на Transcontinental Group и член на борда на BMG Resources Саймън Тревисан.
"В идеалния вариант бихме искали да създадем няколко публични компании, чрез които да инвестираме значителни средства в България, и се надяваме, че ще можем да придобием всичките 4 проекта", добавя той.
По думите му интересът към България е бил провокиран от геоложките характеристики на самите проекти, а допълнителен стимул са се оказали качеството и професионализмът на екипа на "Асарел".
Групата проявява интерес не само към добивните проекти в България, но и към други сектори като този на недвижимите имоти. "Ние сме голям инвеститор в недвижими имоти в Австралия и бихме приветствали възможността да установим този бизнес и в България", казва Тревисан.
Baian
на 22.01.2018 в 15:57:38 #2Канадците от Дънди прешъс ограбиха вече една от мините ни със злато и сребро за милиарди,а сега и някакви австралийци искат същото.Във всички държави ,където държавата сама изкопава природните си ресурси ,като петрол,газ,злато и др. са най богатите в Света,а ние тънем в мизерия,защото политиците сключват договори за стотинки.
nsmilitia
на 22.01.2018 в 14:42:51 #1Стига сме давали богатството на страната си на външни фактори. Как очакваме да станем богата държава като нито едно от богатствата си не го управляваме ние?