Иран спира непреките мирни преговори със САЩ, след като по-рано израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди на армията да навлезе по-дълбоко в Ливан срещу подкрепяната от Иран групировка "Хизбула". Това съобщава "Ройтерс", позовавайки се на иранската информационна агенция Тасним.

Според информацията във връзка с израелските атаки срещу Ливан преговарящият екип на Ислямската република спира обмена на съобщения с Вашингтон чрез посредници.

По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп повтори, че вярва, че Техеран иска да постигне сделка. Но иранските представители разкритикуваха "постоянно променящата се" позиция на САЩ в преговорите.

Иранският външен министър Абас Аракчи също повдигна въпроса около Ливан, като го определи като препъникамък в мирните преговори. "Нарушението на един фронт е нарушение на прекратяването на огъня на всички фронтове. САЩ и Израел са отговорни за последствията от всяко нарушение", подчерта той в публикацията в профила си в X.

Позовавайки се на исканията на Иран към Ливан, "Тасним" посочва, че "няма да има преговори, докато не бъдат изпълнени становищата на Иран и съпротивата по този въпрос".

САЩ удариха ирански военни обекти, Техеран отвърна с атака по американска база

САЩ удариха ирански военни обекти, Техеран отвърна с атака по американска база

На този фон Тръмп уверява, че Иран "наистина иска да сключи сделка"