Легендата на Левски и националния отбор по футбол - Георги Аспарухов-Гунди, беше включен в класацията на 100-те най-добри нападатели в историята на футбола, съставена от авторитетното британско издание Sport Bible.
Аспарухов заема 78-ото място и е единственият българин, попаднал в престижното подреждане.
На върха на класацията е бразилската икона Роналдо Назарио, следван от португалската легенда Еузебио и нидерландеца Марко ван Бастен. Топ шестицата се допълва от Герд Мюлер (Германия), Ромарио (Бразилия) и Тиери Анри (Франция).
Сред действащите футболисти най-високо е класиран уругваецът Луис Суарес - на седмо място, непосредствено пред поляка Роберт Левандовски.
Георги Аспарухов е роден на 4 май 1943 г. в София. Юноша на Левски, той прекарва почти цялата си кариера при "сините", с изключение на две години (1961-1963), когато като войник играе за Ботев Пловдив. Именно там печели и първия си трофей при мъжете - Купата на България през 1962 г.
С екипа на Левски Аспарухов става трикратен шампион на страната (1965, 1968, 1970) и трикратен носител на Купата на България (1967, 1970, 1971). През 1965 г. е избран за Спортист №1 на България и Футболист на годината.
За националния отбор изиграва 49 мача и отбелязва 18 гола, участвайки на три поредни Световни първенства - Чили 1962, Англия 1966 и Мексико 1970.
Животът му е трагично прекъснат на 30 юни 1971 г. при автомобилна катастрофа.
През 1999 г. Аспарухов е обявен за най-добрия български футболист на XX век в анкета на вестник Нощен труд. На 21 май 2014 г. е удостоен посмъртно с орден "Стара планина" - първа степен, за изключителни заслуги в спорта, както и със званието "Почетен гражданин на София".

USD
CHF
GBP
Мик Джагър
на 31.07.2025 в 13:55:14 #18Забравих и Пенев
Мик Джагър
на 31.07.2025 в 13:54:47 #17Гунди, не ебил лош футболист, но по мое мнение е след Бербатов, Сираков, Гонзо о Жеков, дори в Бг., камоли за света.
Доктора
на 31.07.2025 в 08:34:58 #16waterloo: По мое време в "Левски" и не само там за нападатели се смятаха (в "Левски"): десен краен нападател - ... десен централен нападател - ... централен нападател - ... ляв централен нападател - ... ляв краен нападател - ... ===================================================
Доктора
на 30.07.2025 в 22:23:18 #15Има само две класации, които са меродавни: Златна топка и Златна обувка… всичко друго е плява
Mr.Jack
на 30.07.2025 в 15:08:43 #14Казват, че хлебарките живеели до една седмица без глава и после умирали от глад! Някой сит живеят така с години и се чувстват горди от това,
Да са ни живи и здрави!
plamen-karabelyov
на 30.07.2025 в 14:53:08 #13Гунди е голямо, незабравимо име в световния футбол и след близо 55 г от смъртта си ! " Кажи им,че на света , Има една страна - България, И в нея има един отбор, Може и да не сте чували за него: Левски, В него съм се родил, в него ще умра ! "
194820
на 30.07.2025 в 14:48:10 #12user avatar 105893 Следвай n-a-Tpz7xim7 на 30.07.2025 в 17:20:20 #24 Гунди е бил добър футболист , но най-важното днес е, че агент яковлевич и Г.Марков са били любовници! Баси гнусотиите са тия педе.руги а ============ Те взаимно едва ли са били любовници, а клиенти на солунските манаффи.
anatoli-iliev-ImEAThKE
на 30.07.2025 в 13:54:09 #11Холивуд започва филм за историята на Бълг Джеймс Бонд ...Гундьо в леговището на червения звяр !! Невероятната история на ...най великия Балкански футболист...който щеше да стане носител на Зл.топка...КЕШ.КЭШ.МИШ МАШ ....а бееенещо като тюрлу гювеч !,
filo-123
на 30.07.2025 в 12:26:01 #10Всички тези класации са най-вече заради трагичната смърт на Аспарухов. Иначе дори и за добичетата, мажоритаря е по - добър от него.
chubtireaka
на 30.07.2025 в 10:34:29 #9Иначе Стоичков няма как да е в тази класация --------------- Естествено, че няма, стана ми смешно как Мило плащал в английското издание
panayot_stamenov
на 30.07.2025 в 10:32:55 #8user avatar 92259 Следвай chubtireaka на 30.07.2025 в 13:29:08#11 Bill Shankly то класацията е за нападатели, не за класически 10-ки. Иначе Стоичков няма как да е в тази класация.
chubtireaka
на 30.07.2025 в 10:32:18 #7Газирания Пикоч си е на обичайната кота нула, там спасение няма
И той наредил Пеле, Марадона и Роналдиньо за нападатели... Иначе е нормално "Чук-чук" да му е бил настолния вестник - нисък плехар и пе.далите го подминават
panayot_stamenov
на 30.07.2025 в 10:31:24 #6Класацията е да позицията Striker, затова и Меси, Роналдо отсъстват, затова и Стоичков отсъства, така че нема неква завера или пък не е необходимо да се вадят некви по - задълбочени изводи, да си се гордеят братчедите, имат повод.
chubtireaka
на 30.07.2025 в 10:29:08 #5Bill Shankly то класацията е за нападатели, не за класически 10-ки. Иначе разбирам мъката на Безтире, въпросът е защо Сър Уолтър не е платил на Бок Ицо да е там
Атлетик-а кърти, явно мозъка му служи единствено за равновесие
athletic_slava_1923
на 30.07.2025 в 09:54:16 #4machkai-kobra-2
на 30.07.2025 в 09:45:04 #3Алфата*
machkai-kobra-2
на 30.07.2025 в 09:44:20 #2И къде му е златната топка на гундю? Ако не е в музея на леефски знащи я е пропил в кръчмата, точно преди да се качи в алата!
evgeni-mihov
на 30.07.2025 в 09:43:57 #1Леле, леле, лелеййй! Гледаме българската, а не британската статистика и не игралния филм за гунди. Ама вижте я и вие - Гунди не може и да се доближи до Жеков. Това, което е истина е, че Аспарухов е най-заслужилия нападател на Левски-Спартак!