Хърватия и Англия ще трябва да определят съперника на Франция във финала на Световното първенство по футбол. На митичния "Лужники", "шахматистите" и Трите лъва излизат един срещу друг в определяща битка за историята.
Последния път, когато англичаните бяха на полуфинал на световно първенство (1990-а), Хърватия все още не беше получила своята независимост. Това се случи година по-късно.
Феновете на Англия загубиха трезвото си мислене след спокойната победа над Швеция на 1/4-финалите и без никакво съмнение достигането до последните 4 е голям успех за Трите лъва, които тръгнаха без сериозни амбиции. Чудесното им представяне е изработено под бдителния поглед на Гарет Саутгейт и лидерството на Хари Кейн, които вдъхновиха и поведоха подценяваната група от играчи до неочаквана слава.
Източник: GettyImages
Междувременно Хърватия има творческия гений на Лука Модрич, който блести на Мондиала. Но "шахматистите" се нуждаеха от продължения и дузпи в предишните два етапа, за да изхвърлят Русия и Дания. Това няма как да не ги е изтощило както физически, така и психически.
Играчите на Англия са на седмото небе в момента и възнамеряват да останат на тази височина и след срещата с балканците. На Трите лъва може и да им липсва креативност, но статичните положения правят така, че това да няма значение. Малко под половината голове на този Мондиал дойдоха от ситуации с "мъртви топки". Това си е световното първенство на статичните положения, а на турнира в Русия няма по-добър отбор на подобни отигравания от Англия.
Източник: GettyImages
Възпитаниците на Гарет Саутгейт вкараха 5 гола от корнери и свободни удари - най-много от всички на форума. Разписаха се и от три дузпи - повече от всеки друг тим. Или общо 8 гола от статични положения - число, достигано за последно от Португалия през 1966 г. Любопитното е, че последните 3 отбора, които са се разписвали от 3 или повече корнера в един турнир, в крайна сметка спечелиха световната титла - Германия през 2014-а, Италия през 2006-а и Франция през 1998-а. Историята показва, че в крайна сметка това може да се окаже решаващо за трофея.
Когато Златко Далич пое тима си в края на 2017-а, той се изправи пред дилемата как да използва ефективно двама от най-добрите халфове в света - Иван Ракитич и Лука Модрич. Специалистът избра система 4-2-3-1, която дава страхотни резултати, а полузащитникът на Реал (Мадрид) играе в ролята на десетка. Влиянието му на турнира в Русия е огромно. В четвъртфинала със Сборная той докосна топката 139 пъти и направи 102 паса. Ракитич има по-малко влияние, но ако двамата се представят в най-добра светлина, халфовата линия на Трите лъва ще има сериозни проблеми.
Източник: FIFA.com
Опитът също е на страната на Хърватия. В състава на балканците има спечелени 9 Шампионски лиги, докато в този на Англия - само 1. Голяма част от играчите на шахматистите са заедно вече почти десетилетие, като основните фигури Модрич, Манджукич и Ракитич дебютират в края на 2006-а и началото на 2007-а. Усещането в страната е, че този тим сега е на върха и никога не са били по-щастливи като група.
Това ще бъде осми сблъсък между двете нации. Англия има 4 успеха, а Хърватия само 2. Досега двата отбора са се срещали веднъж на голям турнир. Това се случи на Евро 2004, когато тогавашният 18-годишен английски тийнейджър Уейн Рууни вкара 2 попадения за победата на Трите лъва с 4:2. "Шахматистите" обаче получиха своето отмъщение в квалификациите за Евро 2008, когато спечелиха с 3:2 на "Уембли", а албионците пропуснаха международния форум в Австрия и Швейцария.
USD
CHF
GBP
sponge_bog
на 11.07.2018 в 20:22:05 #38По класификацията на Пеп, Англия е отбор от 10 дефанзивни халфа + Стърлинг
Мик Джагър
на 11.07.2018 в 20:21:52 #37Йебаха Леца, сега и Инглънд
Paul
на 11.07.2018 в 20:21:20 #36Ами почти 60 процента владеене на топката, и забележи - с две три паса излизат почти пред вратата, играят много опростено, с едно докосване.... нали се сещаш това са компонентите на съвременният футбол! А и нещо което трябва да се отбележи - уж супер играещите анличани с глава, ги няма никави, че и гол им вкараха! Да, по-добре са от предишни световни, но по никакъв начин даже е смешно да се каже че надиграват отбора на 4 милионна Хърватия!
Мик Джагър
на 11.07.2018 в 20:21:11 #35Ааааааааа
Мик Джагър
на 11.07.2018 в 20:17:08 #34Пийкфорд, Стоунс, Хендерсън, Магуайър, Стърлинг, Трипиър, Йънг, Уокър...треньор Саутгейт, кажете честно
El Marcone
на 11.07.2018 в 20:12:44 #33Paul Категорично анличаните отстъпват тактически..... а май и физически....... ==================================
Ти сериозно ли?Точно това са двете неща с които англичаните превъзхождат
sponge_bog
на 11.07.2018 в 20:08:02 #32За разлика от супер коректния мач вчера, днес сърбосеците и бритиш химесекшуълс си правят мръсотийки на дребно
Paul
на 11.07.2018 в 20:04:05 #31Категорично анличаните отстъпват тактически..... а май и физически.......
Zolyo
на 11.07.2018 в 20:03:52 #30Снгличаните играха добре до хола на хърватите. След това какво им стана? Психика ли нямат. Почнаха да играят като младежки отбор, който се е насмел след гол. Имаха късмет че не получиха още един гол. Дано в продълженията се вдигнат на крака.
sponge_bog
на 11.07.2018 в 20:02:22 #29Когато Модрич се позатича на ботаническата градина на Гарет Саутхемптън и спира тока
El Marcone
на 11.07.2018 в 20:02:19 #28Свалете цветните очила, момчета
.Стига заучени фрази за ботуши, съдии......Мачът е страхотен/както и предположих/.Играят два от най-отворените отбори.Хърватия бяха в някаква страшна дупка до гола.Англичаните след това позагубиха увереност, но все пак мисля, че имат една идея повече аргументи да спечелят мача.Хърватите имат по-добри индивидуалности.Очакват ни половин час страхотни продължения.
XAN_lil
на 11.07.2018 в 19:58:39 #27Хърватите отбор с характер, трудно се предават, а и греда треснаха. Англия играха до гола като роботи, но се подведоха и бяха наказани. Но тия продължения и ден повече почивка за Франция, се самоубиват.......
Paul
на 11.07.2018 в 19:55:17 #26Високо вдигнат крак?! По скоро опасно си навежда главата футболиста! Англия са далеч от така нареченият модерен футбол, естествено хърватите са на обратният полюс! Имам чувство че инглесите играят с ботуши, и да, играят доста организирано което обаче е недостатъчно, Кейн си е футболист за вътрешна употреба, няма психиката на голям футболист и лидер! А защитата им е меко казано та.шак...
boris
на 11.07.2018 в 19:49:44 #25Чакъра си е супер
boris
на 11.07.2018 в 19:49:11 #24Деяне, Деянеее , Роберто Карлош тоака ли щеше да го изигреае биоенергия....
El Marcone
на 11.07.2018 в 19:47:54 #23Мачът си е супер.Що рева от съдията
.Ако Чакър подпря някого, то това бяха хърватите в две страшно важно положения.
XAN_lil
на 11.07.2018 в 19:39:05 #22El Marcone......... Въпреки ВАР, реферите, пак си правят каквото си искат, най голямото зло във футбола. Но това нас сега не ни касае, важното е футболистите да ни радват с играта си
Ай
boris
на 11.07.2018 в 19:29:36 #21Мака мудейбааааааааааа!
boris
на 11.07.2018 в 19:27:24 #20Шино маваши гери!
El Marcone
на 11.07.2018 в 19:27:22 #19Хан Али, сега виде ли
?Поне 90% от съдиите биха свирили високо вдигнат крак
.