Санирането изхвърли пръстовия отпечатък от властта.
Така може метафорично да се изкаже резултата от сблъсъка на политики, обещания и надежди. Резултатите са ясни - народът се произнесе за 5-партиен парламент.
Май "бръкването в джоба" се оказа водещ мотив за избирателя - изморен, отчужден и до някъде може би отвратен от политиките и агитациите на прехода. Явно безплатната дограма и изолация на панелките, толкова критикувана от червените, се оказа добра политика на ГЕРБ и се хареса на гласоподавателите. Програмата се радва на свръх интерес, стана ясно и от анализа на служебния кабинет.
Заявката на БСП за промяна, по-добро образование, здравеопазване и социална справедливост отново вкара столетницата в законодателния орган като втора политическа сила.
ДПС измести ДОСТ от парламента, Местан обаче го върна на Карадайъ в Турция. Загърбените стари вражди или общите сметки направиха фактор патриотите в съставянето на евентуален кабинет Борисов 3-та версия. Сега родните националисти ще трябва да докажат на избирателя, че високата пенсия и заплата са възможни. Да му мисли новият финансов министър от къде ще намери милиарди за родолюбивата патриотична социална политика.
Обещанията за по-евтино гориво вкараха и нов играч в 44 парламент. Веселин Марешки ще трябва да докаже картела при горивата, да намали цената на бензина и да даде евтините медикаменти, иначе рискува да последва съдбата на всички по-малки и след известно пребиваване на пл. "Народно събрание" да се върне при морския варненски бриз.
Здравната реформа, поверена на реформаторите не се случи във вида, в който пациентът я очакваше и Реформаторският блок излезе от парламента. Пръстовият отпечатък на Петър Москов бе наказан и гласоподавателят не го зачеркна в бюлетината. Краткото участие на АБВ в герберското управление също не донесе успех на формацията, въпреки съучастието на острието Татяна Дончева.
И ако се върнем към обещанията на първите на тези избори и водената политика на инфраструктурни инвестиции - асфалтът не се яде, но май води към Министерски съвет. Хората искат стабилност, сигурност и спокойствие. И на тези избори генералът победи, а българските граждани май искат твърдо управление под пагон.
Сега Борисов ще трябва да изпълни едно свое обещание - да отчете референдума за мажоритарна изборна система. Кой от потенциалните му партньори обаче ще се пусне по пързалката, която може да осигури мнозинство за големите в следващ парламент и да прати по централите малките?
Рискът за всеки подкрепящ е ядрото "да го изяде". Остава време за анализи на грешките и за... изпълнение на обещанията.
hmmm
на 27.03.2017 в 11:44:45 #1На Диляна Панайотова искам да напомня че както е писала "избирателя - изморен, отчужден и до някъде може би отвратен от политиките и агитациите на прехода", трябваше и да се замисли каква е избирателната активност въпреки квази формулировките за задължително гласуване. Не може да се обобщава какво искали хората на базата на маймунското-мутренското байганьовско тупане в гърдите на някой. При 51% избирателна активност 32-33% нея какъв процент от хората правят? И това при положение че държавния апарат с цялата си администрация е буквално икономически зависими от този някой, което също е не малък процент "искали-непоискали". Най-лошото е, че тендецията с политическото номадство или хамелеонство вече се счита до там за нормално, че не се взема предвид от никой. А в България има стотици "партии" съставени от файтон хора, готови да светнат или угаснат по поръчка като прожектор в дискотека с различен цвят, за да подпрат някой. За съжаление нацията е до там разделена и фрагметирана от тези политдемагози, че звучи доста смешно като някой напише какво "искали хората", дори и най-основни обществени нужди, отдавна звучат като заблуда.