„Има и други начини да те изкараме от тука". С тази реплика на гард от НСО (Национална служба охрана) приключи - неуспешно - днешната ми задача да отразя церемонията по встъпването в длъжност на новия член на УС на БНБ Боряна Пенчева, на която присъстваха президентът Росен Плевнелиев и управителят на централната ни банка Иван Искров.

В друга ситуация бих полюбопитствал какви са тези „други начини", но едва ли сградата на БНБ е място за подобни експерименти.

Всичко започна с това, че за да се влезе в залата на банката, в която бе планирано да се проведе церемонията имаше своебразно КПП, разположено във фоайето на централната ни банка, на което на пост бяха застанали няколко охранители от Националната служба за сигурност.

На него бях помолен да предоставя журналистическата си карта, която, за да бъда честен не съм подновявал от края на 2010 г. и не беше в най-изряден вид, защото винаги съм считал, че не картата те прави журналист, както и не значката те прави полицай.
За да уточня, с нея съм влизал и отразявал събития от Министерски съвет и Народното събрание, без да ми е правен проблем за това, което означава, че за щастие някои служители на НСО спазват духа на правилата, а не точките и запетаите в тях.

В опит да докажа че съм представител на медия помолих пресаташето на Българската народна банка, с което се познаваме поради естеството на работата ни, да заяви на запъналия се служител, че наистина съм този, за когото се представям и работя в Money.bg.

Тук е моментът да изкажа моята благодарност към ръководителя на пресцентър на БНБ, че наистина го направи, което обаче също се оказа недостатъчно.
Смятам, че тук трябва да уточня две неща. Първо, на същото КПП беше пропуснат колега, който изобщо не показа своята журналистическа карта, а демонстрира познанството си със същия този охранител, който ме „помоли" да напусна.

Представител на охраната на БНБ заяви, че не могат да направят нищо, защото НСО са тези, които взимат решенията, когато на събитието присъства държавният глава.
Второто ми съображение е, че според мен всеки, който пожелае и не представлява опасност за президента, би трябвало да може да проследява неговите действия, както и тези, които стават в централната ни банка или друга институция.
Свободата на словото, гарантирана ни в Конституцията, би трябвало да означава точно това.

Поради факта, че наистина бях в грешка бях склонен да се въздържа от този коментар, но начина, по който бях накаран да напусна сградата на БНБ ме мотивира да го напиша.
Но това не е и единствената причина. Ако бях допуснат до събитието щях да имам „възможността" да чуя следните думи от страна на президента Росен Плевнелиев: „Президентът като крайната институцията в държавата......."

В този момент се сетих, че няма как да искам от НСО да прояви разбиране към моя дребен случай, след като самият президент се поставя на върха в пирамидата, без по Конституция да са му дадени такива правомощия.
Явно държавният глава е забравил за Конституционния съд или го посещава само когато трябва да си тръгне от там.