Да поговорим за задължителния вот и ползите от него (и за изборната математика). Без пристрастия.

Напоследък родните политици се упражняват на тема за и против задължително гласуване, предложено от държавния глава Росен Плевнелиев във въпросите за референдума.

Според противниците упражняването на вот е право, не задължение. Не могат политиците да ни задължат да ги харесваме и да си дадем гласа за тях. Трябвало да се постараят да ни стимулират с идеи да идем до урната.

Основните аргументи на привържениците на идеята пък са, че ще се намали влиянието на купения и корпоративен вот, както и влиянието на ДПС. Ще се обезсили вотът на избирателите на формацията, които чинно и под строй ходят до урните на всички избори, за разлика от привържениците на останалите партии. Ако трябва да сме откровени, който иска да гласува срещу ДПС, така или иначе ще иде да подаде вот за друга формация.

Странно е обаче, че всички партии имат полза от задължителното гласуване и всички консолидирано мълчат по темата за един ефект от евентуалното въвеждане на задължителния вот.

Всички партии, преминали 1% бариера ще получават по-високи субсидии, защото те ще се изчисляват на по-голям брой избиратели, отишли до урните.

Припомняме, в момента данъкоплатците плащаме по 11 лева на глас, получен на изборите, на партиите, минали 1 процент.

Над 35.6 милиона лева годишно отиват за партиите, преминали 1% бариера на последните избори, а за 4 години те ще ни струват над 142 милиона лева. Държавна субсидия ползват ГЕРБ, БСП-Лява България, ДПС, РБ,  ПФ, БДЦ, Атака, АБВ и невлезлите в НС, но все пак получили над 1% от вота на избирателите Движение 21 и Глас Народен. Над 1,124 млн. души гласуваха доверие на формацията на Бойко Борисов, благодарение на което годишно формацията получава над 12 милиона лева, а ако изкара 4 години мандат този 43-ти парламент ще получи малко над 48 милиона лева.

Социалистите на Михаил Миков годишно благодарение на над 530 000 гласа получават над 5,7 милиона лева, а за 4 години - близо 23 милиона лева. Горе долу същите са числата и за ДПС. За останалите милионите са по-малко, но всички получават субсидия от данъците на избирателите, включително и от тези, които са бойкотирали изборите и политиците.

Така или иначе дори и да бъде въведено задължителното гласуване, едва ли ще се постигне 100% избирателна активност. Но груба сметка показва, че при изборна активност от 80-90% средствата, които данъкоплатците дават за издръжка на партиите ще се увеличат с двуцифрено число с 6 нули след него.

В момента един действителен глас струва 11 лева годишно. На последните парламентарни избори са гласували 3 443 326, което се доближава до близо 50% избирателна активност. Хората с право на глас на вота от 5 октомври 2014 са били 6 931 855.

Смятайте, уважаеми избиратели, какъв ще е ефектът за партийните бюджети от въвеждането на задължително гласуване! Дали, като дойде времето да се произнесем по въпросите на референдума ще накажем някоя и друга партия, или всички партии вкупом ще накажат нас.

Замислете се и върху този аспект на проблема, за който политиците мълчат. Освен, ако (по морални съображения) до провеждането на всенародното допитване не си намалят субсидиите или не променят закона така, че да нямат видима изгода да получават повече средства.

Да не се залъгваме, че няма формации, които купуват гласове. На всички избори медиите бълват репортажи по темата. Да, при задължителен вот, ще се намали тежестта на купените гласове, но формациите, търговци на вот, пак ще имат изгода, защото ще дават по-малко за купуване на избиратели.

Както и да е, но предлаганият вариант не е честен спрямо избирателите. Ако родните политици са... (и аз не знам точно какви трябва да са) би трябвало да направят нещо по въпроса и да намалят партийните субсидии.

А е хубаво и президентът Росен Плевнелиев да каже мнението си по този въпрос, след като предлага задължителен вот.

Иначе и липсата на коментар от негова страна ще звучи на мълчаливо съучастие.