Над три часа депутатите дебатираха по темата дали 24 май да е национален празник вместо 3 март. Предложението е на ГЕРБ и е заложено като промяна в Кодекса на труда. Дебатът премина в исторически спор, съпровождан от процедурни хватки от страна на ДПС и ГЕРБ с искане на поименна проверка на народните представители, проверка за кворум и излъчване на дебата по БНТ и БНР с цел да се види полупразна зала и да се прекрати заседанието на парламента.

По време на дебата депутатите си почиваха и три пъти. Причината е, че за следобяд е насрочено заседание на Комисията по правни въпроси, на което се предвижда да се гледа законопроект за връщане на гласуването на изборите с хартиена бюлетина. Ако заседанието на НС се провежда, заседанието на комисията няма как да се проведе. Председателят на парламента Мирослав Иванов отхвърли възраженията на депутатите от ГЕРБ, закри дебата по Кодекса на труда без гласуване заради липса на кворум, но не прекрати заседанието.

Петър Николов от ГЕРБ коментира темата исторически: "Празник на блестящата преславска цивилизация, който показва, че сме дали нещо на света и сме стара държава." Неговите аргументи обаче са, че е срамно национален празник да се превърне в дата, "която ни разделя". Той даде пример със случката тази година на 3 март, когато русофили и привърженици на "Възраждане" замеряха със снежни топки премиера Кирил Петков.

В исторически план Николов смята, че "българският народ е оцелял заради българския народ и всичко след 9 век е следствие на делото на Кирил и Методий".

От "Възраждане" бяха категорични - Георги Георгиев: "3 март е националният празник". За Костадин Костадинов спорът е "мерзки" и да твърди, че 3 март разделя, а не обединява обществото, е мерзко. Категоричен е, че без 3 март - няма да има и 24 май. За "Възраждане" това е "кампания срещу славянското".

От БСП също са "против". Петър Кънев каза, че 24 май е национален празник на Русия. Филип Попов изтъкна, че характерът на националния празник е създаването на третата Българска държава, това е станало не на 24 май, 3 март 1878 г.

Александър Симов се ядоса, че "не са ни освободили американските пехотинци, а руснаците".

От "Има такъв народ" не стана ясна позицията по въпроса, но Пламен Николов коментира, че всички национални празници би следвало да бъдат обединителни.

Христо Иванов от "Демократична България" държа историческа реч. Той каза, че е "за", по съвест, но смята, че се злоупотребява с темата. "Тактически ход, но не полезен за обединение. Така направеното предложение не допринася за идеята за устойчивост, противопоставянето на двата празника не е добро, не може да се отрече 3 март", каза той. Иванов предложи да се създаде комисия и да има дебат по темата.

В заключение позицията на "Продължаваме промяната" обяви Настимир Ананиев, който е твърдо за отваряне на дебата, преминаване през обществено допитване и през Министерски съвет. "ПП ще даде символичен глас "за". В хода на дебата стана ясно, че ресорната комисия по труда не подкрепя законопроекта.

В крайна сметка промените в Кодекса на труда не бяха нито гласувани, нито приети.

ГЕРБ иска 24 май да е националният празник

ГЕРБ иска 24 май да е националният празник

От "Възраждане" определиха идеята като "стари русофобски манджи"