Едуард Генов, Валентин Радев и Александър Димитров са единствените трима български студенти, които пишат и разпространяват позиви срещу агресията и смазването на Пражката пролет през 1968 г. Това става точно преди 50 години - на 21 септември, припомни БНР.
Само тримата дръзват да се противопоставят у нас на инвазията на войските на Варшавския договор в Чехословакия за смазване на Пражката пролет през есента на 1968 година.
Историкът Димитър Атанасов смята, че направените позиви са около 230. Всички те са разпространени. В следственото дело срещу тримата са запазени 21 екземпляра, каза Атанасов.
"Голямата част от тези позиви са навярно унищожени от хората, които са ги получили. Някои казват - фактът, че само десетина процента са предадени на народната милиция, показва, че не сме народ от предатели", каза Атанасов.
Според него действията както на тримата студенти, така и на хората, които не са предали позивите, е борба на клишета - предатели ли сме, или не сме. Българският народ не е нито добър, нито лош. Голяма част от тези позиви навярно никой не си е държал до сърцето в умиление.
По думите на историка хората, получавайки тези позиви, с треперещи ръце, са отивали в банята и са ги накъсвали на малки парчета.
Припомняме, вечерта на 20 август 1968 г. бившият СССР и съюзниците му от Полша, България, Унгария и Източна Германия преминават чехословашката граница, за да сложат край на революционното движение "Пражка пролет".
Рано сутринта на 21 август Чехия е изцяло окупирана. Въпреки предупрежденията да не се оказва съпротива, стотици хора излизат на протест пред дулата на съветските танкове.
Около 750 хиляди войници, 6 хиляди танка и 700 самолета слагат край на реформите на Александър Дубчек и идеята му за "социализъм с човешко лице". След 7-месечен период на отваряне Чехословакия преживява 2 десетилетия съветска окупация, прокарана като "нормализация".