Депутатите разглеждат закона за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства (СРС).
Екатерина Михайлова и Веселин Методиев оттеглиха предложението си контролът върху СРС-тата да се осъществява от специална комисия.
Те се съгласиха с управляващите контролът да се осъществява от подкомисия.
Депутатите от ДСБ оттеглиха и предложението си за създаване на специализирана администрация за експертен контрол.
Мая Манолова от БСП заяви, че червените няма да подкрепят идеята да се закрие Бюрото за контрол на СРС-тата.
„Шестима депутати (по един от всяка парламентарна група, б.р.), какъвто ще бъде съставът на тази подкомисия, няма да могат да се справят с контрола върху 10 хил. СРС-та, които се издават годишно", категорична бе тя.
Това решение оставяме в ръцете на изпълнителната власт - да реши как ще се използват СРС-тата, допълни Манолова.
Подкомисията има право да прави предложения за подобряване на процедурите по прилагане и използване на СРС-та, както и за съхраняване и унищожаване на придобитата чрез тях информация, е записано в закона.
При наличие на данни за неправомерно използване на СРС-та, както и за нарушения при съхраняването на придобитата от тях информация, контролиращата подкомисия може да сезира органите на прокуратурата.
В закона е регламентирано използването и прилагането на СРС-та във връзка с международно сътрудничество по наказателно-правни въпроси.
Дава се правомощие на чуждестранните агенти под прикритие да използват СРС-та на територията на България.
Това ще става с получаване на молба от държавата, която желае да подслушва на наша територия, като ВКП внася писмено мотивирано искане за разрешение за използване на СРС до председателя на СГС или до оправомощен от него заместник председател.
Също така, в спешни случаи на преминаване на българската граница при извършване на трансгранично наблюдение, когато не е било поискано предварително разрешение, чуждите агенти могат да го продължат на наша територия, ако това е предвидено в международен договор, в който участва и България.
Чуждите агенти обаче при използването на СРС-та не могат да влизат в жилищата на оперативно интересните лица и на места, които не са обществено достъпни.
Чуждите агенти трябва да докладват на ВКП и СГС за хода на подслушването.
Със закона се закрива Бюрото за контрол на СРС-та. Активите и пасивите на бюрото преминават към правосъдното министерство, а документацията и архива се предават на Народното събрание.
Трудовите правоотношения на членовете на бюрото и на служителите от неговата администрация се прекратяват, но ВСС може да ги назначи в органите на съдебната власт, като стажът им в бюрото ще се зачита.
ProBG
на 22.10.2009 в 17:33:21 #2хахахахах ние наистина сме за ебане , депутати ще ни контролират специалните разузнавателни средства
и при това 6 ма ......
значи от всяка партия по едно различно мнение, ще бъде голямо меле. И кво тея хора не трябва ли да са специалисти в тази област, има ли изобщо такива ж народното събрание? Или пак ще сложат някви фигуранти, които да изповядват чужди интереси....баси ташака, вече и с разузнаването почнаха да си праят, ще станем за смях пред хората!!!!
образован
на 22.10.2009 в 17:18:27 #1Тоест, Бойко поема еднолично контрола на СРС и така си гарантира че няма да ходи в затвора!