АБВ определи като несъстоятелна идеята за създаване на държавно мегахранилище на е-данни. На пресконференция в централата на партията Румен Петков настоя, че създаването на подобно хранилище е абсурд.
Той посочи, че за проблема с Търговския регистър трябва да се търси отговорност на ръководството на Агенцията по вписванията и на фирмите по поддръжката му през годините. По думите му създаването на подобно хранилище ще създаде корупционна среда.
Петков бе категоричен, че в Агенцията по вписванията, нещата са направени по най-добрия начин, тъй като има предвидени всички гаранции за изграждането, съхраняването на информационните масиви.
"Очевидно проблемът е на поддръжката", обясни Петков и настоя за отговорност от страна на ръководството на агенцията и на фирмите по поддръжка.
"Идеята за създаването на склад данни, която премиерът лансира вчера, е да го кажа по-меко несъстоятелна. Това е абсурд. То ще създаде корупционна среда", категоричен бе Петков. Бившият вътрешен министър даде пример с подобна структура в Китай, където се търгува с данни с пълна сила.
Припомняме, че регистърът спря да работи на 10 август. Все още няма яснота кога ще бъде възстановено пълното му функциониране след настъпилия технически срив.
Comon Sense
на 16.08.2018 в 14:12:13 #1Защо се политизира един технически проблем. Мисля че специалистите трябва да се изказват, а не политиците по ситуацията с търговския регистър. Така и не стана ясно защо Търговския Регистър не работи - какво точно му се срина? Когато това стане ясно, тогава и правилното решение ще е ясно. Колкото до така нареченото "единно' хранилище на данни - разбира се че е възможно и технически и има смисъл икономически. Изграждането и поддържането на един център за данни (хранилище) е скъпо и изисква високо квалифицирани ресурси. България е малка, обема на данните е малък , специалистите са кът - така че единнен център за данни ползван от всички държавни компютерни системи е не само възможно, но и препоръчително от икономическа гледна точка. Дори това хранилище да е само за вторично копие на данните и системите (backup) което се обновява постоянно (in real time) и използва с случай че някоя система се е сринала. Колкото до търговията с данни - това няма нищо общо с това дали данните се съхраняват в един или няколко "хранилища". Това е върпос на достъп до данните, закон и наказния, и морал - това пък какво беше? Пак се изполва ситуацията, за да се завъртят и ограбят едни пари, да се придобие политическа популярност и какво ли не, но не да се реши проблема. Заровете томаховките и започнете да работите за България, че направо сме станали за резил. И скоро няма да има кого да управлявате.